Ryanair Sun: Wkrótce rejestracja i certyfikacja

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 czerwca 2017 08:00
15 komentarzy
W ciągu najbliższych kilkunastu dni linia czarterowa Ryanair Sun powinna zostać formalnie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, co umożliwi złożenie wniosku o polski certyfikat operatora lotniczego. Samoloty spółki będą zarejestrowane w Polsce.
Reklama

- Spółka ma nadzieję otrzymać numer KRS w ciągu 10-15 dni, co pozwoli nareszcie złożyć wniosek o polski certyfikat operatora lotniczego. Ryanair Sun będzie linią zarejestrowaną w Polsce, wykorzystującą inny kod niż sam Ryanair. Pięć boeingów 737-800, z których będzie korzystała firma, zostanie prawdopodobnie zarejestrowanych w Polsce - tłumaczy w rozmowie z Pasazer.com Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira ds. prawnych i regulacyjnych.

Nowa czarterowa linia, która wystartuje w przyszłym sezonie letnim, będzie wykorzystywała samoloty Ryanaira. Wnętrze nie zostanie w ogóle zmodyfikowane, a poza przerejestrowaniem na polskie znaki możliwe są tylko minimalne zmiany w malowaniu zewnętrznym boeingów.

Komorek zaznacza, że przewoźnik będzie miał biuro w Warszawie, prawdopodobnie w okolicach lotniska. Prezesem Ryanaira Sun został już Michał Kaczmarzyk, były dyrektor naczelny PPL oraz prezes LS Airport Services. Kadra administracyjna ma być na pierwszym etapie bardzo niewielka i będzie liczyła tylko kilka osób. Docelowo Ryanair Sun będzie miał własne centrum operacyjne, ale dopóki we flocie będzie tylko pięć boeingów, to linia skorzysta z zasobów spółki-matki.


- Ryanair Sun będzie płacił Ryanairowi za wykorzystanie jego centrum operacyjnego. To korzystniejsze niż budowanie własnego w początkowej fazie działalności linii. Nowy przewoźnik będzie też wykorzystywał zasoby Ryanaira pod względem utrzymania technicznego samolotów. Dzięki temu koszty Ryanaira Sun spadną i pozwolą nam zaoferować niższe ceny biurom podróży - mówi Komorek.

Podkreśla, że ze strony touroperatorów jest już zainteresowanie rezerwacją całych samolotów. Na razie nie wiadomo, gdzie będą stacjonowały boeingi Ryanaira Sun. Największy popyt jest na loty z Warszawy, Katowic, Poznania i Gdańska, natomiast niewielkie jest zainteresowanie możliwością lotów m.in. z Krakowa, Modlina czy Lublina. Komorek podkreśla, że Ryanair Sun najprawdopodobniej nie pojawi się na najmniejszych lotniskach, takich jak Łódź czy Szymany, w sezonie letnim 2018, bo zainteresowanie organizatorów wycieczek tymi portami jest znikome.

Niektóre loty będą wymagały rozkładu w tzw. układzie litery W, czyli lotu z bazy w Polsce za granicę, następnie rejs na inne, niebazowe lotnisko w Polsce i potem powrotu w odwrotnej kolejności. Takie rozwiązanie niekorzystnie wpływa na koszty przewoźnika, bo konieczne może okazać się zapewnianie załogom noclegu poza bazą czy przewiezienie ich z powrotem jako pasażerów. Limity godzin pracy nie pozwolą bowiem tej samej załodze wykonać całodziennego planu lotów. Obecnie załogi Ryanair niemal zawsze, z wyjątkiem sytuacji kryzysowych związanych ze złą pogodą czy innymi utrudnieniami, kończą dzień pracy w bazie.

Dzięki wykorzystaniu polskiego certyfikatu operatora lotniczego i zarejestrowaniu samolotów w Polsce linia w przyszłości będzie mogła uruchomić także regularne loty np. do Egiptu w oparciu o umowę dwustronną między tym krajem a Polską. Komorek zaznacza, że to jedna z możliwości na wykorzystanie floty w sezonie zimowym, gdy popyt na loty czarterowe jest niższy, jednak na razie nie ma decyzji o uruchomieniu takich lotów. Inną możliwością jest wynajem samolotów Ryanair Sun na sezon zimowy z powrotem spółce-matce. Priorytetem Ryanaira Sun pozostaje jednak pozyskanie kontraktów z touroperatorami także zimą.

- Ważne jest to, aby samoloty w barwach Ryanair Sun zarabiały więcej niż w barwach Ryanaira. Koszty tej działalności będą wyższe chociażby z uwagi na noclegi załóg poza bazą, więc i przychody powinny być wyższe. Na razie nie znamy jeszcze w pełni sytuacji kosztowej tej linii, ale jeśli okaże się to w dłuższej perspektywie mniej rentowne, to po prostu zamkniemy Ryanaira Sun. Akcjonariusze nie wybaczyliby nam, gdybyśmy postąpili inaczej - zapewnia Komorek.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_717d4 2017-07-11 10:06   
gość_717d4 - Profil gość_717d4
Ja też uważam, że FR SUN nic nie zdziała. Jeśli prezesem firmy zostaje taka osoba jak M. Kaczmarzyk to jakoś na sukces się nie zanosi. Dodatkowo jeśli ktoś jeszcze przed pierwszym rejsem mówi o zamknięciu linii to słabo to wygląda. Jako osoba, która jakiś czas się kręci już w lotnictwie, poznała pewne tajemnice oraz pewne osoby uważam, że jedyny powód otwarcia tej linii to AOC. Jest to główny problem z jakim FR będzie się musiał zmierzyć po Brexicie. Dziś jeszcze nie ma osoby, która by wiedziała jak zostaną ustalone prawa FR po rozstaniu się UK z UE. A w taki banalny sposób znaleźli proste rozwiązanie rozwiązanie. FR SUN będzie działał tak długo dopóki nie zostaną ustalone zasady rozwodu UK i UE. I tyle w temacie. jeśli wszystko się zakończy dobrze dla FR to w kilka miesięcy zamkną czartery, ludzi zwolnią (zwalnianie ludzi to główne zajęcie ich prezesa- tak było w PPL i LS A.S.) i tyle. Ale jak zwykle znajda się osoby które będą go wychwalać na naszych przewoźników (ENT, P7, TVP) narzekać. Oby to właśnie one z powodu zamknięcia FR SUN nie maiły jak wrócić do domu.
gość_7eff6 2017-07-03 12:42   
gość_7eff6 - Profil gość_7eff6
Właśnie z powodu lekceważenia przez biura podróży mniejszych portów, i ich praktyki anulowania lotów na kilka dni przez wakacjami i przenoszenia do większych miast nie korzystam z polskich organizatorów wycieczek. Skoro nie chcą moich pieniędzy, wolę dopłacić i polecieć z Berlina, jak być zmuszanym do wyboru lotniska w ostatniej chwili. Ryanair Sun nic w tej kwestii nie zmieni, jak widać.
gość_1c349 2017-07-02 21:03   
gość_1c349 - Profil gość_1c349
Wszystkim którzy hejtuja Enter Air chce przekazac ,ze firma ma się dobrze,Jestem pilotem tej linii .Wystarczy spojrzeć jakie zyski sa na dzisiaj,Na przyszly rok mamy zapewnione sloty w wielu miejscach w Europie o które często jest truno .Szczególnie w sezonie
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama