Brak nowego lotniska w Lizbonie ogranicza TAP

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 lipca 2017 14:40
1 komentarz

Nowe lotnisko ma być otwarte dopiero w 2021 r., co jest dla nas zmartwieniem. Obecne lotnisko stanowi dla nas poważne ograniczenie, coś z tym trzeba zrobić - powiedział Fernando Pinto, prezes TAP Portugal, w rozmowie z CAPA.


Reklama

Lotnisko w Lizbonie należy do najszybciej rozwijających się w Europie - od początku roku notuje średnio ok. 20 proc. tempo wzrostu. Duża w tym zasługa TAP-u, który po prywatyzacji rozszerza ofertę. Linia w czerwcu tego roku zaoferowała ok. 1,45 mln miejsc do i z Lizbony, co stanowi wzrost o niemal 18 proc.

Pinto obawia się jednak o możliwości dalszego wzrostu, bo lotnisko Portela w Lizbonie jest już na granicy maksymalnej przepustowości.

W stolicy Portugalii ma powstać nowe lotnisko, ale nie zostanie ono otwarte przed 2021 r., choć niewykluczone jest również, że nastąpi to dopiero w 2022 r. Plany uruchomienia lotniska cywilnego w oparciu o czynną bazę wojskową w Montijo na przeciwległym brzegu Tagu w stosunku do Lizbony zostały ogłoszone na początku tego roku. Port lotniczy nie zastąpi, a jedynie będzie uzupełniał obecne lotnisko. Łączną przepustowość obydwu portów ma sięgnąć 72 operacji lotniczych na godzinę, z czego tylko 24 będą wykonywane w Montijo.

Reklama

Ostatnie komentarze

gość_f3e8b 2017-07-09 16:57   
gość_f3e8b - Profil gość_f3e8b
W godzinach popołudniowych 2 terminal jest zapchany do tego stopnia, że trzeba siedzieć na podłodze i to niemal w przejściu. Lądując o 22.40 samolot z Funchal zmuszony był czekać kilka minut na zwolnienie sie miejsca na płycie postojowej.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama