airberlin chce pozostać w Belinie-Tegel

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 czerwca 2017 07:30
7 komentarzy
Jeżeli port lotniczy Berlin-Tegel pozostanie otwarty, to linie airberlin wolą pozostać na tym lotnisku zamiast przenosić się na Berlin Brandenburg - zapowiedział prezes przewoźnika.
Reklama

Zgodnie z obecnymi planami Berlin-Tegel zostanie zamknięty sześć miesięcy po tym, gdy otwarte zostanie lotnisko Berlin-Brandenburg, które dzieli infrastrukturę z obecnie istniejącym lotniskiem Berlin-Schönefeld. Pierwotnie nowe lotnisko miało ruszyć w 2011 r., jednak termin ten był wielokrotnie przekładany i według najnowszych planów, nowy port lotniczy mógłby zostać otwarty jesienią 2018 r.

Jednak w Berlinie rośnie sprzeciw wobec zamknięcia obecnego głównego lotniska. Do tej pory protestowali m.in. eksperci obawiający się zmniejszenia przepustowości, przewoźnicy obawiający się wzrostu kosztów oraz miejscy aktywiści. Zwolennikami zamknięcia Tegel są przede wszystkim mieszkańcy okolic lotniska, które jest położone blisko gęsto zabudowanych osiedli. Teraz do grona przeciwników nowego lotniska dołączył airberlin, co jest o tyle zaskakujące, że miała to być główna linia w BER.

Jeżeli Tegel zostanie otwarty, to linie lotnicze airberlin będą wolały pozostać na tym lotnisku, zamiast przenosić się na nowy port lotniczy - zadeklarował Thomas Winkelmann, przezes przewoźnika w rozmowie z Die Zeit.

- Jeżeli lotnisko Tegel pozostanie otwarte, to z BER będzie można zrobić muzeum - powiedział Winkelmann.


Już teraz wiadomo, że w momencie uruchomienia BER będzie zbyt małym lotniskiem. Pierwotna jego przepustowość ma wynieść 27 mln pasażerów rocznie - w 2016 r. funkcjonujące lotniska Tegel i Schonefeld odprawiły łącznie niemal 33 mln osób, o 11,4 proc. więcej niż w 2015 r. W związku z tym w Berlinie uruchomiona została kampania "Berlin Braucht Tegel” ("Berlin potrzebuje lotniska Tegel"), która zebrała wystarczająco duże poparcie dla przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Odbędzie się ono we wrześniu. Istnieje więc szansa, że port lotniczy Tegel pozostanie otwarty nawet po otwarciu lotniska Berlin Brandenburg.


fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_007f0 2017-06-28 01:14   
gość_007f0 - Profil gość_007f0
Nie po to cały czas inwestuje się w SXF miliony euro, żeby je zamknąć za rok czy za dwa (parkingi, terminale, infrastruktura wspomagająca). Cały ruch z TXL zostanie przeniesiony do BER, TXL zostanie zamknięty, a SXF zostanie terminalem dla tanich linii. Decyzje już zapadły i nie ma co na ten temat dyskutować. Jedyne pytanie brzmi kiedy.
A co do TXL to chyba najgorsze lotnisko na jakim byłem. Jedyny plus to szybki dojazd do centrum, choć w praktyce nie da się na nie dojechać bezpośrednio z żadnej części miasta. Terminale małe, ciągi komunikacyjne nieintuicyjne, przejście przez odprawę bezpieczeństwa uniemożliwi dostęp do punktów gastronomicznych (nie licząc mobilnych wózków z których sprzedaje się kawę i chipsy)...
BA850 2017-06-27 22:13   
BA850 - Profil BA850
@gość_f9ee9: na Heathrow jest 1h check-in, a Heathrow Express do T5 jedzie 21 minut, tyle, że do Paddington trzeba jeszcze dojechać metrem z Centrum :-P
gość_f9ee9 2017-06-27 16:28   
gość_f9ee9 - Profil gość_f9ee9
do gosc_0f65b:
Baker Street - London Heathrow Terminal 5 - 31 min Heathrow Express/ 62 min Tube + 40 min Check-in

Baker Street - London City Airport - 30 min Tube + 20 min Check-in
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama