Groupe ADP zwiększy udziały w TAV Airports

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 czerwca 2017 08:45

Francuski koncern Groupe ADP, zarządzający lotniskami w Paryżu, kupi kolejne 8,12 proc. akcji tureckiej grupy TAV Airports. Transakcja odkupienia udziałów od Akfen Holding będzie warta 160 mln dolarów. 

Reklama

Po sfinalizowaniu transakcji udział Groupe ADP w TAV Airports wzrośnie z obecnych 38 do 46,12 proc. Co prawda nadal będzie mniejszościowy, ale da francuskiemu koncernowi większy wpływ bieżącą działalność tureckiej grupy.

Równocześnie Groupe ADP zamierza sprzedać za 9 mln euro swój 49-proc. akcji w spółce budowlanej TAV Construction. W ten sposób, jak tłumaczy koncern w komunikacie prasowym, zwiększy zaangażowanie w TAV pod względem kluczowego biznesu zarządzania lotniskami, ale pozbędzie się spółki budowlanej.

Transakcja powinna zostać sfinalizowana jeszcze tego lata, a po dopełnieniu formalności Groupe ADP będzie uwzględniała TAV Airports w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych.

TAV Airports zarządza obecnie 14 lotniskami w Turcji i innych krajach, w tym największymi portami lotniczymi w Stambule-Atatürk, Ankarze-Esenbodze i Izmirze. W 2016 r. wszystkie 14 lotnisk należących do TAV obsłużyło 104 mln pasażerów. Z kolei Groupe ADP zarządza lotniskami Paryż-CDG i Paryż-Orly, ma także koncesję na zarządzanie portem lotniczym w Santiago de Chile.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama