×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Akt erekcyjny nowej wieży w Katowicach wmurowany


W obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie go w powstającą wieżę kontroli lotów w Katowicach.Konieczność budowy nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w Katowicach wynika ze zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód. Nastąpiło to w związku z licznymi inwestycjami przeprowadzonymi przez lotnisko w ostatnich latach (m.in. budowę nowej drogi startowej o długości 3,2 km, rozbudowę płyty postojowej nr 1, budowę płyty dla samolotów cargo i do odladzania statków powietrznych).

- To ważny dzień dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, władz lokalnych i wszystkich instytucji, których wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w Polsce. Ale przede wszystkim to ważny dzień dla wszystkich użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej, przewoźników oraz pasażerów, którzy korzystać będą z lotniska w Katowicach, jednego z najlepiej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Ta inwestycja zwiększy możliwości operacyjne tego lotniska  - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Budowa nowej wieży kontroli lotniska rozpoczęła się w marcu 2017 r. Wykonawcą inwestycji jest Budimex. Koszt przedsięwzięcia to prawie 25 mln zł. Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce, o wysokości 46 metrów, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 metrów. Kubatura budowli wynosić będzie 7350 m sześciennych, a jej powierzchnia 1 832 m kw.. Zostaną w niej rozmieszczone pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał 2018 r. Następnie rozpocznie się proces wyposażania obiektu w odpowiednie urządzenia. Operacyjne oddanie do użytku nowej wieży kontroli PAŻP planowane jest pod koniec 2018 r.

W ramach realizowanych w Katowice Airport inwestycji PAŻP wyposażyła również w radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiej podstawy chmur (ILS) wschodnie podejście do oddanej do użytku w maju 2015 r. nowej drogi startowej oraz przygotowała procedury umożliwiające lądowania w II kategorii operacji lotniczych. Ich udostępnienie znacząco poprawiło dostępność Katowice Airport w trakcie złych warunków atmosferycznych.

Trwają także przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS kategorii I. Katowice Airport będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z system ILS na obydwu kierunkach podejścia do drogi startowej.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_f92fe - Profil
gość_f92fe
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie