Nowe rejestratory lotów w airbusach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 czerwca 2017 12:30

Airbus we współpracy z L3 Technologies wprowadza do swoich samolotów pasażerskich nowe wbudowane i odłączane rejestratory parametrów lotu. Urządzenia znacznie ułatwiają lokalizowanie samolotu i odzyskiwanie większej ilości danych.

Reklama

Nowe urządzenia będą dostępne w dwóch wersjach: montowany na stałe, chroniony przed zderzeniem rejestrator Cockpit Voice and Data Recorder (CVDR - rejestrator dźwięku i danych lotu), który może nagrywać nawet 25 godzin głosu i parametrów lotu; oraz odłączający się rejestrator Automatic Deployable Flight Recorder (ADFR –automatyczny odłączany rejestrator parametrów lotu).

CVDR będzie lżejszy, mniejszy i zaoferuje nowe możliwości w porównaniu z bieżącą generacją rejestratorów. Nowy CVDR spełnia zalecenia EASA i ICAO w zakresie wydłużenia czasu rejestrowania głosu do 25 godzin (obecne przepisy nakazują rejestrowanie dwóch godzin głosu). Dwa spośród nowych rejestratorów CVDR zostaną zainstalowane w samolotach pasażerskich A320 krótszego zasięgu. Znacznie zwiększy to redundancję rejestrowania głosu i danych w porównaniu z dzisiejszymi instalacjami, które składają się z jednego rejestratora parametrów lotu i jednego oddzielnego rejestratora głosu.


Druga wersja nowego systemu rejestrującego, AFDR, jest przeznaczona do samolotów dalszego zasięgu, które przez długi czas lecą nad wodą lub niezamieszkanymi obszarami. Dzięki ADFR samoloty komercyjne zyskają nową możliwość automatycznego wyrzucenia rejestratora w przypadku znacznej deformacji strukturalnej lub zanurzenia w wodzie. Chroniony przed zderzeniem, unoszący się na wodzie moduł pamięciowy, zawierający nawet 25 godzin nagrań głosu i parametrów lotu, będzie wyposażony we wbudowany nadajnik Emergency Locator Transmitter (ELT), który pomoże zespołom ratunkowym szybko zlokalizować i odzyskać rejestratory.

ADFR będzie instalowany w tylnej części kadłuba, a CVDR na przedzie samolotu, co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo odzyskania głosu i danych w porównaniu ze współczesnymi systemami. ADFR wraz z mechanicznym systemem wyrzutowym zostanie zaprojektowany i zbudowany przez DRS Technologies Canada, spółkę należącą do Leonardo DRS, oraz zintegrowany przez L3 we współpracy z działem inżynierskim firmy Airbus.

Nowe systemy rejestrujące będą dostępne w 2019 r., początkowo w samolocie A350 XWB, a następnie będą stopniowo wprowadzane w innych typach airbusów.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama