CAE: 255 tys. pilotów potrzebnych w ciągu 10 lat

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
22 czerwca 2017 09:45
W ciągu najbliższej dekady linie będą potrzebowały 255 tys. zupełnie nowych kapitanów. Jedna z wiodących w branży lotniczej organizacji szkoleniowych zaprezentowała we targach Paris Air Show wyniki przeprowadzonego projektu CAE Airline Pilot Demand Outlook.
Reklama

Według organizacji, w ciągu najbliższych 10 lat, aby utrzymać rozwój sektora transportu lotniczego, konieczne będzie też przeszkolenie na stanowisko kapitana 180 tys. pierwszych oficerów.

Organizacja podkreśliła, że największe zapotrzebowanie na wyszkoloną kadrę gotową do objęcia sterów, wystąpi w Azji i Oceanii (90 tys. nowych miejsc pracy) oraz w obu Amerykach (85 tys.). W Europie oraz w Afryce będzie potrzeba zatrudnienia odpowiednio 50 i 30 tysięcy pilotów.

Prezes grupy CAE Civil Aviation Training, Nick Leontidis, stwierdził również, że każdego dnia sektor lotniczy będzie potrzebował w sumie 70 nowych pilotów, aby móc zaspokoić aktualny popyt.

- Ten rekordowy popyt będzie stanowił wyzwanie dla obecnych kanałów rekrutacji i programów rozwojowych. Potrzebne będą nowe, innowacyjne ścieżki kariery za sterami oraz systemy szkoleniowe, aby zaspokoić potrzeby branży i rosnące się wciąż standardy bezpieczeństwa, kompetencji i efektywności - poinformował Leontidis.

Z badania CAE wynika, że około połowa pilotów, którzy w ciągu najbliższych 10 lat będą musieli trafić na rynek, na razie jeszcze nawet nie rozpoczęła szkolenia.

CAE zwraca uwagę, że liczba pilotów aktywnych na rynku pracy zwiększy się o ok. 150 tys. z obecnych ok. 290 tys. do 440 tys. Jednak wielu nowych pracowników będzie też potrzebnych do zastąpienia osób, które odejdą na emeryturę do 2027 r. Według CAE w ciągu najbliższej dekady 105 tys. pilotów osiągnie wiek 65 lat, który na całym świecie stanowi górną granicę możliwości pracy w zawodzie pilota komercyjnego. Ma to szczególny wpływ na rynek amerykański, gdzie średnia wieku pilotów już teraz wynosi 48 lat.

Raport wskazuje też na zmianę trendów w szkoleniu pilotów. Coraz więcej z nich wywodzi się z programów szkoleniowych organizowanych lub sponsorowanych przez linie lotnicze, natomiast mniej z wojska czy aeroklubów.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama