Airbus uruchamia platformę danych Skywise

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
22 czerwca 2017 07:00
Airbus uruchomił nową platformę danych lotniczych wykorzystującą technologię big data, dzięki której operatorzy samolotów producenta uzyskają szybki dostęp do pogłębionych informacji pozwalających zoptymalizować operacje lotnicze.
Reklama

Nowa platforma została uruchomiona we współpracy z firmą Palantir Technologies, pionierem w integracji big data oraz pogłębionej analityce. Skywise ma stać się pojedynczą platformą używaną przez wszystkich głównych użytkowników w branży, pozwalającą poprawić wydajność operacyjną i wyniki biznesowe. Skywise ma także wspierać własną transformację cyfrową użytkowników.

System jest w tej chwili używany przez Airbusa, dzięki czemu producent jest w stanie dostarczyć zoptymalizowane samoloty i design, polepszone usługi oraz program wsparcia, do stworzenia których wykorzystano dane z wykonywanych operacji. Dzięki Skywise użytkownicy uzyskają pojedynczy punkt dostępu do rozszerzonej bazy danych powstałej dzięki zebraniu informacji lotniczych z różnych źródeł, i gromadzonych na platformie wykorzystującej technologię chmury. Źródła danych pochodzące od linii lotniczych to zlecenia operacji, konsumpcja części zamiennych, dane dotyczące komponentów, konfiguracja samolotu lub całej floty, dane z czytników pokładowych, rozkład lotów.


Dodatkowe źródła danych, którymi operatorzy zwykle dzielą się z Airbusem, i które przechowywane są jedynie na wydzielonych serwerach, będą zintegrowane z nową platformą, tak by umożliwić operatorom przeprowadzanie własnych analiz i podejmowanie decyzji w oparciu o pełen zasób dostępnych informacji. W skład tej grupy źródeł wchodzą takie informacje jak historia przerw operacyjnych, wymiany części zamiennych, raporty po lotach, raporty pilotów, raporty monitorowania kondycji samolotów, pełne dane pokładowe samolotów, dokumentacja techniczna, zapytania techniczne, biuletyny serwisowe.

Wraz z platformą Skywise operatorzy airbusów uzyskają łączny dostęp do ekspertyzy 20 tys. inżynierów Airbusa, którzy monitorowali wydajność każdego z samolotów w przeciągu całego okresu operacyjnego maszyny. Do tej pory tak głęboki zasób danych był dostępny jedynie w wyniku lat rozwoju i testów w locie w programach dostosowania samolotów do służby.

Co więcej, poprzez integrację własnych baz danych dotyczących operacji oraz prac serwisowych z otwartą i bezpieczną platformą, linie lotnicze będą w stanie przechowywać, utrzymywać dostęp, zarządzać i analizować wybrane dane Airbusa wraz ze swoimi danymi oraz światowymi danymi kontrolnymi, bez potrzeby inwestowania w dodatkową infrastrukturę. Jak zapewnia producent, te rezultaty pozwolą klientom Airbusa uzyskać ogląd na własne samoloty, flotę, działalność firmy oraz dane na świecie.


- Razem z Palantir już do tej pory zamienialiśmy dane poprzednio ukryte w naszych własnych operacjach na poważną wartość biznesową. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom, dzięki temu że oferujemy te zalety branży lotniczej. Na przykładzie naszych własnych operacji widzieliśmy jak dużą moc mają te dane. Airbus jest przekonany o olbrzymim potencjale by wnieść wymierną wartość dla naszych klientów i partnerów z branży, jako nowe “bijące serce awiacji” - powiedział Marc Fontaine, dyrektor transformacji cyfrowej Airbusa.

Dostarczane dane będą skomponowana na miarę potrzeb każdego klienta i będą zawierały takie usługi jak analizy, aplikacje mobilne czy API, które będą mogły być używane przez Airbusa, jego klientów i dostawców, zapewniając pełną kontynuację i przepływ danych w całym łańcuchu dostaw.

- Nasza współpraca rozpoczęła się poprzez skupienie się na operacjach wewnętrznych Airbusa - produkcji, inżynierii i usługach. Teraz rozszerzamy to tak, by dostarczyć te same możliwości analityczne do linii lotniczych. Potencjał wynikające ze współpracy pomiędzy najlepszymi firmami inżynieryjnymi na świecie, Airbusem, liniami lotniczymi będącymi klientami Airbusa oraz Palantir jest bezprecedensowy - powiedział Alex Karp, prezes Palantir Technologies.


fot. Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama