Skytrax 2017: Najlepsze linie są w Azji

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
21 czerwca 2017 14:30
4 komentarze
Linie Qatar Airways odzyskały tytuł najlepszej linii lotniczej w rankingu Skytrax, którego wyniki ogłoszono wczoraj (20.06) podczas 52. Salonu Lotniczego w Le Bourget. Zeszłoroczny zwycięzca, Emirates, wypadł z podium, a LOT, mimo awansu, wciąż jest bardzo daleko.
Reklama

Qatar Airways w ubiegłym roku był na drugim miejscu. O miejscu w rankingu - prestiżowym, choć często krytykowanym jako mało obiektywny - decydują przede wszystkim oceny pasażerów. Skytrax pobiera jednak od przewoźnik opłatę za sklasyfikowanie ich, co rodzi zarzuty o brak rzetelności i możliwość "kupienia" oceny. Do tego noty wystawiane przez pasażerów często są subiektywne i opierają się na sile marki linii niż na samym jej produkcie.

Na podium poza Qatar Airways znalazły się jeszcze linie Singapore Airlines (awans z trzeciej na drugą pozycję) i japońska ANA (awans z czwartej na trzecią). Na czwarte miejsce spadły linie Emirates, ubiegłoroczny zwycięzca. Duży awans z dziesiątej na siódmą pozycję zaliczyła Lufthansa, natomiast Etihad spadł z szóstej na ósmą. Do pierwszej dziesiątki w miejsce Turkish Airlines i Qantasa weszły lini Hainan Airlines i Garuda Indonesia. Czołówka rankingu wygląda następująco:
  1. Qatar Airways (+1)
  2. Singapore Airlines (+1)
  3. ANA (+2)
  4. Emirates (-3)
  5. Cathay Pacific (-1)
  6. EVA Air (+2)
  7. Lufthansa (+3)
  8. Etihad Airways (-2)
  9. Hainan Airlines (+3)
  10. Garuda Indonesia (+1)

Ogółem w rankingu znalazło się ponad 320 linii lotniczych z całego świata, z czego do publicznej wiadomości podano pierwszą setkę. LOT znalazł się dopiero na 79. pozycji. Choć to awans, bo w ubiegłym roku linia była na 92. miejscu, to pozycja ta jest wciąż niska. Do tego LOT przegrywa z wieloma regionalnymi konkurentami, także niskokosztowymi. Ryanair znalazł się na 76. miejscu, a rok wcześniej był notowany poza pierwszą setką. easyJet zajął w tegorocznym rankingu 41. miejsce, a airberlin - 85. Wizz Air nie zmieścił się w pierwszej setce.

Najlepszą niskokosztową linią lotniczą została AirAsia. Za nią były Norwegian i jetBlue Airways, Ryanair znalazł się dopiero na 15. miejscu. Norwegian zdobył tez tytuł najlepszej niskokosztowej linii dalekodystansowej.


Uznano, że najlepszy personel pokładowy pracuje w Garuda Indonesia, a na kolejnych miejscach w tym rankingu znalazły się ANA i EVA Air. Najlepszą regionalną linią lotniczą świata został Bangkok Airways, a najlepszą regionalną w Europie - Aegean Airlines. Za linię, która najbardziej poprawiła swój standard uznano Saudi Arabian Airlines.

Najlepszą klasę pierwszą mają linie Etihad Airways, klasę biznes - Qatar Airways, premium ekonomiczną - Qantas, a ekonomiczną - Thai Airways. Emirates zostały docenione za najlepszy system rozrywki pokładowej.

Najlepszą czarterową linią lotniczą w tegorocznej edycji jest Thomson Airways. Uznano, że najlepsze usługi lotniskowe oferuje japońska ANA. Najlepszym sojuszem lotniczym został Star Alliance.

Najlepszą afrykańską linią lotniczą został Ethiopian Airlines. W Azji zwyciężyło Singapore Airlines, w Oceanii - Virgin Australia, w Chinach - Hainan Airlines, w rejonie Azji Centralnej i Indii - Air Astana, na Bliskim Wschodzie - Qatar Airways, w Ameryce Północnej - Air Kanada, w Ameryce Centralnej - Copa Airlines, w Ameryce Południowej - Avianca, zaś w Europie - Lufthansa.


W poszczególnych częściach Europy wygrali: Turkish Airlines - w Europie Południowej, Finnair - w północnej, Lufthansa - w zachodniej. W rejonie wschodniej Europy zwyciężył Aeroflot, na drugim miejscu był LOT, zaś Wizz Air był piąty.


fot. Qatar Airways, Tomasz Śniedziewski, Lufthansa, Etihad

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2017-07-25 08:52   
gość_18306 - Profil gość_18306
Jeśli air berlin jest notowany wyżej niż Wizz to ja wysiadam...
gość_83076 2017-06-25 23:06   
gość_83076 - Profil gość_83076
@ gość_b38ff: Gdyby LOT zajmował czołowe miejsce w tym rankingu to też byłby to "pic na wodę"? :-) LOL. LOT i jego pracownicy muszą zmienić swoją mentalność, podejście do klienta i oferować produkt na który jest zapotrzebowanie a szczególnie na dalekich trasach w ekonomicznej w 787 (2x4x2 i wygodniejsze fotele a nie 3x3x3 i dyby), żeby zajmować czołową pozycję.
mmsyd 2017-06-23 08:38   
mmsyd - Profil mmsyd
@gość_b38ff dlaczego tak uwazasz?
Etihad zbiera wszedzie najlepsze recenzje za I klase, Qatar wprowadza QSuites w biznes (laczenie 4 foteli w jeden salon na pokladzie), Qantas ma PE w 744,380 i zupelnie nowa w 789, Thai ma najlepsza ekonomiczna jaka lecialem, a Emirates rzeczywiscie najbogatszy wybor w swoim systemie rozrywki...

Jak LOT ma byc wyzej jesli odbiera nowe 787 w starym, niezmienionym ukladzie foteli? Nawet JAL wprowadza nowe J w swoich trzyletnich 787, a stare i tak byly lepsze od obecnych LOTowskich...Z pozytywow dla LO to sa na 20 miejscu w Premium Economy i troche wyzej w ogolnym rankingu od Air Berlin (w zeszlym roku bylo odwrotnie)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama