×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Skytrax 2017: Najlepsze linie są w Azji


Linie Qatar Airways odzyskały tytuł najlepszej linii lotniczej w rankingu Skytrax, którego wyniki ogłoszono wczoraj (20.06) podczas 52. Salonu Lotniczego w Le Bourget. Zeszłoroczny zwycięzca, Emirates, wypadł z podium, a LOT, mimo awansu, wciąż jest bardzo daleko.


Qatar Airways w ubiegłym roku był na drugim miejscu. O miejscu w rankingu - prestiżowym, choć często krytykowanym jako mało obiektywny - decydują przede wszystkim oceny pasażerów. Skytrax pobiera jednak od przewoźnik opłatę za sklasyfikowanie ich, co rodzi zarzuty o brak rzetelności i możliwość "kupienia" oceny. Do tego noty wystawiane przez pasażerów często są subiektywne i opierają się na sile marki linii niż na samym jej produkcie. 

Na podium poza Qatar Airways znalazły się jeszcze linie Singapore Airlines (awans z trzeciej na drugą pozycję) i japońska ANA (awans z czwartej na trzecią). Na czwarte miejsce spadły linie Emirates, ubiegłoroczny zwycięzca. Duży awans z dziesiątej na siódmą pozycję zaliczyła Lufthansa, natomiast Etihad spadł z szóstej na ósmą. Do pierwszej dziesiątki w miejsce Turkish Airlines i Qantasa weszły lini Hainan Airlines i Garuda Indonesia. Czołówka rankingu wygląda następująco:
 1. Qatar Airways (+1)
 2. Singapore Airlines (+1)
 3. ANA (+2)
 4. Emirates (-3)
 5. Cathay Pacific (-1)
 6. EVA Air (+2)
 7. Lufthansa (+3)
 8. Etihad Airways (-2)
 9. Hainan Airlines (+3)
 10. Garuda Indonesia (+1)

Ogółem w rankingu znalazło się ponad 320 linii lotniczych z całego świata, z czego do publicznej wiadomości podano pierwszą setkę.  LOT znalazł się dopiero na 79. pozycji. Choć to awans, bo w ubiegłym roku linia była na 92. miejscu, to pozycja ta jest wciąż niska. Do tego LOT przegrywa z wieloma regionalnymi konkurentami, także niskokosztowymi. Ryanair znalazł się na 76. miejscu, a rok wcześniej był notowany poza pierwszą setką. easyJet zajął w tegorocznym rankingu 41. miejsce, a airberlin - 85. Wizz Air nie zmieścił się w pierwszej setce. 

Najlepszą niskokosztową linią lotniczą została AirAsia. Za nią były Norwegian i jetBlue Airways, Ryanair znalazł się dopiero na 15. miejscu. Norwegian zdobył tez tytuł najlepszej niskokosztowej linii dalekodystansowej. 


Uznano, że najlepszy personel pokładowy pracuje w Garuda Indonesia, a na kolejnych miejscach w tym rankingu znalazły się ANA i EVA Air. Najlepszą regionalną linią lotniczą świata został Bangkok Airways, a najlepszą regionalną w Europie - Aegean Airlines. Za linię, która najbardziej poprawiła swój standard uznano Saudi Arabian Airlines. 

Najlepszą klasę pierwszą mają linie Etihad Airways, klasę biznes - Qatar Airways, premium ekonomiczną - Qantas, a ekonomiczną - Thai Airways. Emirates zostały docenione za najlepszy system rozrywki pokładowej.

Najlepszą czarterową linią lotniczą w tegorocznej edycji jest Thomson Airways. Uznano, że najlepsze usługi lotniskowe oferuje japońska ANA. Najlepszym sojuszem lotniczym został Star Alliance.

Najlepszą afrykańską linią lotniczą został Ethiopian Airlines. W Azji zwyciężyło Singapore Airlines, w Oceanii - Virgin Australia, w Chinach - Hainan Airlines, w rejonie Azji Centralnej i Indii - Air Astana, na Bliskim Wschodzie - Qatar Airways, w Ameryce Północnej - Air Kanada, w Ameryce Centralnej - Copa Airlines, w Ameryce Południowej - Avianca, zaś w Europie - Lufthansa. 


W poszczególnych częściach Europy wygrali: Turkish Airlines - w Europie Południowej, Finnair - w północnej, Lufthansa - w zachodniej. W rejonie wschodniej Europy zwyciężył Aeroflot, na drugim miejscu był LOT, zaś Wizz Air był piąty. 


fot. Qatar Airways, Tomasz Śniedziewski, Lufthansa, Etihadgość_4da7c - Profil
gość_4da7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie