Boeing zbiera pierwsze zamówienia MAX-ów 10

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 czerwca 2017 12:20
Boeing ogłosił podczas trwających targów Paris Air Show pierwsze zamówienia samolotów 737 MAX 10, których produkcja została oficjalnie zapowiedziana wczoraj (19.06). Wśród klientów są m.in. Lion Air, TUI Group i firmy leasingowe.
Reklama

W ciągu pierwszego dnia po oficjalnym ogłoszeniu programu boeing 737 MAX 10, czyli największego samolotu wąskokadłubowego z rodziny 737, amerykański producent zebrał łącznie 166 zamówień. Nie wszystkie są potwierdzone.

Duża część zamówień pochodzi od firm leasingowych. Spółka BOC Aviation z Hongkongu, która już wcześniej zamówiła 74 MAX-y w innych wariantach, porozumiała się co do kupna 10 MAX-ów 10.

Z kolei GECAS podpisał zamówienie na 20 maszyn - nie jest to jednak nowe zamówienie, a konwersja wcześniej zakontraktowanych mniejszych MAX-ów. GECAS do tej pory zamówił łącznie 170 MAX-ów i jest największym klientem tego programu wśród firm leasingowych.

Irlandzki leasingodawca CDB Aviation Lease kupił dalsze 10 największych MAX-ów, z czego sześć stanowi konwersję wcześniejszego zamówienia MAX-ów 8.

10 MAX-ów 10 zamówiła także chińska firma Tibet Financial Leasing. Ta nowa, ustanowiona dopiero w 2015 r. firma nie miała do tej pory żadnych zamówionych boeingów.


Nowymi samolotami są też zainteresowane bezpośrednie linie lotnicze. Indyjski przewoźnik SpiceJet podpisał kontrakt na 20 MAX-ów 10 oraz dokonał konwersji kolejnych 20 wcześniej zamówionych samolotów w wariancie 8 do MAX 10.

Konwersji 18 mniejszych MAX-ów na wariant 10 dokonała także linia TUI Group. Przewoźnik nadal utrzymał zamówienie 52 MAX-ów w innych wariantach. To jak na razie jedyna europejska linia lotnicza, która wybrała nowy samolot. Przewoźnik dokonał równocześnie konwersji 10 z 50 opcji na MAX-y na największy wariant.

Największe zamówienie złożyły indonezyjskie linie Lion Air Group. Przewoźnik, który jest pierwszym na świecie użytkownikiem MAX-a 8 (lata w barwach malezyjskiego oddziału grupy Malindo Air), kupią aż 50 MAX-ów 10. Linia wcześniej zamówiła 201 boeingów MAX w innych wariantach. Nowe zamówienie nie jest konwersją istniejącego.

Kolejne osiem MAX-ów 10 trafi do chińskich linii lotniczych Okay Airlines.

Boeing 737 MAX 10 ma być według zapowiedzi przewoźnika najtańszym w eksploatacji w przeliczeniu na miejsce samolotem wąskokadłubowym na świecie. Nowy samolot ma przewozić do 230 pasażerów. Boeing podczas oficjalnego ogłoszenia programu MAX 10 zapowiedział, że zebrał już 240 zamówień. Mają one być stopniowo ogłaszane w najbliższych dniach. To oznacza, że Boeing opublikuje jeszcze w tym tygodniu informacje o kolejnych 74 zamówionych maszynach.

fot. Boeing
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama