×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Seul: Nieważny szósty przetarg na operatora


Po raz szósty nie udało się wyłonić operatora sklepów z modą i akcesoriami w terminalu 2 lotniska Incheon International Airport w Seulu.Przetarg obejmował 14 sklepów o łącznej powierzchni prawie 5 tys. m kw. Nikt nie złożył jednak ważnej oferty. Potencjalni uczestnicy przetargu zniechęceni byli wysokimi kosztami przystąpienia oraz załamaniem się ruchu turystycznego z Chin spowodowanego konfliktem politycznym pomiędzy rządami Chin i Korei. Chiny sprzeciwiają się rozmieszczeniu w Korei amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD i w odpowiedzi na decyzję rządu Korei o instalacji tego systemu zabroniły obywatelom swojego kraju wyjazdów do Korei. 

W ubiegłym roku pasażerowie z Chin stanowili około połowy osób przylatujących do Seulu. Osoby z Państwa Środka generowały około 65 proc. wydatków na zakupy w sklepach duty free. W pierwszych miesiącach tego roku liczba pasażerów z Chin spadła o 25,8 proc. w porównaniu w rokiem ubiegłym. W kwietniu tego roku spadek liczby pasażerów z Chin mierzony rok do roku wyniósł 66,6 proc. 

Jedynym operatorem handlowym, który wyraził zainteresowanie przetargiem jest Shinsegae Duty Free, trzeci pod względem wielkości operator z Korei. Spółka Incheon International Airport Corporation ma nadzieję, że osiągnie z nim porozumienie i będzie w stanie przyznać mu licencję w trybie pozaprzetargowym. Zgodnie z planem sklepy w terminalu 2 mają zostać otwarte w IV kwartale tego roku. 

Pozostali operatorzy za fiasko przetargu winią nierealne żądania organizatora odnośnie kosztów najmu w połączeniu z trudną sytuacją na rynku. Osoby z branży wskazują też, że rynek handlu duty free w Korei jest obłożony nadmiernymi regulacjami, przez które lotnisko miało związane ręce. 

- Rząd uważa, że duty free to kura znosząca złote jaja. Cóż, ta kura właśnie została zaduszona - powiedział przedstawiciel jednego z największych operatów duty free w rozmowie z Moodie Davitt Report. 


fot. d’n’c, Nicolas Nova (Flickr/CC)gość_6f0f1 - Profil
gość_6f0f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie