×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus zaprezentował A380plus


Airbus ogłosił podczas trwających targów Paris Air Show modernizację modelu A380 do wariantu A380plus. Będzie on mieścił więcej pasażerów i miał nowe końcówki skrzydeł, ale konstrukcja nie zostanie wydłużona. Nie będzie też wymiany silników.Ogłoszony program A380plus to mniejszy krok niż postulowana przez niektórych potencjalnych klientów Airbusa modernizacja do wariantu "neo" z nowymi silnikami i istotnymi zmianami konstrukcyjnymi. Airbus mimo to jest jednak przekonany, że wersja "plus", m.in. dzięki szacunkowo o 13 proc. niższym kosztom jednostkowych niż obecny wariant, znajdzie nabywców. 

Najbardziej widoczną zmianą w modelu A380plus są większe winglety, czyli zagięte końcówki skrzydeł podnoszące wydajność aerodynamiczną, a tym samym obniżające zużycie paliwa. W zmodernizowanym SuperJumbo będą one miały aż 4,7 m wysokości, w tym 3,5 m ponad powierzchnią skrzydła i 1,2 m poniżej. To łącznie o prawie 3 m więcej niż mają obecnie stosowane końcówki typu "wingtip fence". 

Razem z innymi zmianami w kształcie skrzydła nowe winglety mają zapewnić spalanie paliwa niższe o 4 proc. niż w obecnym modelu A380. 


A380plus będzie też miał zoptymalizowaną pod względem utrzymania oraz pojemności kabinę. Airbus zaprezentował te zmiany już w kwietniu - pozwolą one na zwiększenie maksymalnej liczby miejsc nawet o 80. Ma to być możliwe m.in. dzięki zastosowaniu węższych schodów w tylnej części kabiny, przesunięciu przednich schodów oraz zwiększeniu liczby miejsc w rzędzie do 11 w klasie ekonomicznej oraz dziewięciu w ekonomicznej premium.

Maksymalna masa startowa samolotu zostanie zwiększona o 3 tony do 578 ton, co pozwoli na utrzymanie obecnego zasięgu mimo zwiększenia liczby pasażerów o 80. Alternatywnie linie będą mogły utrzymać obecną liczbę miejsca, ale za to zwiększyć zasięg samolotu o 300 mil morskich.

Airbus zapewnia, że wszystkie zmiany zostaną przeprowadzone w taki sposób, aby pasażerowie nie odczuli zmiany w komforcie lotu. gość_9d3cb - Profil
gość_9d3cb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie