×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Do 2030 r. 100 europejskich lotnisk neutralnych środowiskowo


Podczas dorocznego szczytu branżowej organizacji lotnisk ACI Europe jej członkowie zadecydowali, że do 2030 r. 100 portów uzyska certyfikat neutralnych środowiskowo. Obecnie jest ich 27.Certyfikat lotniska neutralnego środowiskowo otrzymują te porty lotnicze, które poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla oraz inne kompensujące inicjatywy łącznie mają zerową lub nawet ujemną emisję dwutlenku węgla. Certyfikaty przyznaje firma konsultingowa WSP we współpracy z niezależnymi organizacjami, m.in. agendami ONZ, Komisją Europejską i ICAO. Cały proces odbywa się pod auspicjami branżowej organizacji lotnisk ACI Europe. 

Do tej pory certyfikat lotnisk neutralnych środowiskowo otrzymało 27 portów w Europie. Największe z nich to Amsterdam, Londyn-Gatwick, Rzym-Fiumicino, Manchester, Ateny i Mediolan-Malpensa. Kolejnych 89 lotnisk jest na różnych etapach certyfikacji. Nie ma wśród nich ani jednego polskiego lotniska. 

Na szczycie ACI Europe 26 kolejnych lotnisk podjęło zobowiązanie, że do 2030 r. uzyskają certyfikację na poziomie neutralności środowiskowej. W tej grupie są m.in. Londyn-Heathrow, Paryż-CDG, Madryt, Barcelona, Monachium i Bruksela. Pozostałe 47 lotniska niezbędne do osiągnięcia progu 100 portów do 2030 r. nie zostały wymienione z nazwy.

ACI Europe podało, że tylko w 2016 r. lotniska uczestniczące w programie certyfikacji neutralności środowiskowej (na wszystkich jego etapach) łącznie ograniczyły emisję dwutlenku węgla o 154,4 tys. ton. To tyle, ile wynosi całkowita łączna emisja roczna prawie 65 tys. gospodarstw domowych.gość_5e505 - Profil
gość_5e505
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie