Do 2030 r. 100 europejskich lotnisk neutralnych środowiskowo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 czerwca 2017 10:30
Podczas dorocznego szczytu branżowej organizacji lotnisk ACI Europe jej członkowie zadecydowali, że do 2030 r. 100 portów uzyska certyfikat neutralnych środowiskowo. Obecnie jest ich 27.
Reklama

Certyfikat lotniska neutralnego środowiskowo otrzymują te porty lotnicze, które poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla oraz inne kompensujące inicjatywy łącznie mają zerową lub nawet ujemną emisję dwutlenku węgla. Certyfikaty przyznaje firma konsultingowa WSP we współpracy z niezależnymi organizacjami, m.in. agendami ONZ, Komisją Europejską i ICAO. Cały proces odbywa się pod auspicjami branżowej organizacji lotnisk ACI Europe.

Do tej pory certyfikat lotnisk neutralnych środowiskowo otrzymało 27 portów w Europie. Największe z nich to Amsterdam, Londyn-Gatwick, Rzym-Fiumicino, Manchester, Ateny i Mediolan-Malpensa. Kolejnych 89 lotnisk jest na różnych etapach certyfikacji. Nie ma wśród nich ani jednego polskiego lotniska.

Na szczycie ACI Europe 26 kolejnych lotnisk podjęło zobowiązanie, że do 2030 r. uzyskają certyfikację na poziomie neutralności środowiskowej. W tej grupie są m.in. Londyn-Heathrow, Paryż-CDG, Madryt, Barcelona, Monachium i Bruksela. Pozostałe 47 lotniska niezbędne do osiągnięcia progu 100 portów do 2030 r. nie zostały wymienione z nazwy.

ACI Europe podało, że tylko w 2016 r. lotniska uczestniczące w programie certyfikacji neutralności środowiskowej (na wszystkich jego etapach) łącznie ograniczyły emisję dwutlenku węgla o 154,4 tys. ton. To tyle, ile wynosi całkowita łączna emisja roczna prawie 65 tys. gospodarstw domowych.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama