ACI Europe nagrodziła najlepsze lotniska

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 czerwca 2017 11:00
1 komentarz
Madryt, Alicante, Neapol i Cork zostały uznane najlepszymi lotniskami w Europie przez branżową organizację ACI Europe. Port w Monachium został nagrodzony za ekologiczność, a w Larnace - za rozwiązanie przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Reklama

Podczas corocznego kongresu organizacja ACI Europe, zrzeszająca większość portów lotniczych w Europie, przyznała nagrody dla najlepszych lotnisk w czterech kategoriach wielkości.

Wśród lotnisk obsługujących do 5 mln pasażerów zwycięzcą zostało irlandzkie lotnisko w Cork. Zostało ono docenione m.in. za innowacyjne rozwiązania dotyczące parkingów czy zarządzania kolejkami, inwestycje w rozwój zawodowy pracowników i wewnętrzne systemy promocji, a także skuteczność w pozyskiwaniu nowych tras, w tym pierwszych połączeń transatlantyckich. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało lotnisko w Olbii we Włoszech.

W kategorii lotnisk odprawiających od 5 do 10 mln pasażerów rocznie nagroda trafiła do Neapolu. Jury wyróżniło port za bliską współpracę z lokalną organizacją turystyczną i pozytywny wpływ na wzrost liczby turystów, a tym samym rozwój gospodarczy regionu. Wyróżnienie trafiło do Bristolu.

Hiszpańskie lotnisko Alicante zostało laureatem w kategorii od 10 do 25 mln pasażerów rocznie. Port lotniczy został doceniony na niezwykle skuteczny system pozyskiwania nowych tras - w 2016 r. z Alicante uruchomionych zostało aż 38 nowych kierunków, a loty rozpoczęło dziewięć nowych linii. Jury wyróżniło też port za poprawę jakości obsługi, szczególnie pasażerów ze specjalnymi potrzebami (w tym dzieci i osób o ograniczonej sprawności ruchowej). Doceniono także poprawę wskaźników operacyjnych, inwestycje w system zarządzania ruchem lotniczym i przebudowę stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Hamburga.

Madryt zwyciężył w kategorii największych lotnisk odprawiających ponad 25 mln pasażerów rocznie. Z jednej strony jury podkreśliło osiągnięcia lotniska w przyciąganiu nowych tras, zwłaszcza do Ameryki Południowej, a z drugiej wyróżniło udane zmiany technologiczne. Komisja doceniła też rozwój oferty terminala pod względem sklepów, restauracji i sztuki w przestrzeni publicznej. Dużym plusem lotniska była też dbałość o środowisko naturalne.


W kategorii lotnisk przyjaznych środowisku nagroda główna trafiła do Monachium za stworzenie całościowej strategii ograniczania negatywnego wpływu na środowisko we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi. Budapeszt otrzymał wyróżnienie w tej kategorii.

Larnaka otrzymała nagrodę za wprowadzenie licznych nowych ułatwień dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym nowych stanowisk odprawy i urządzeń do boardingu dla wózków. Lotnisko oferuje też m.in. stanowiska do ładowania wózków elektrycznych i darmowy parking dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyróżnienie otrzymał Dublin, ubiegłoroczny zwycięzca w tej kategorii.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_1a9b5 2017-06-15 11:41   
gość_1a9b5 - Profil gość_1a9b5
Zawsze bawi nagroda za przyciaganie nowych tras - jakby przewoznik mial niewiadomo jaki wybor gdy chce miec w swojej siatce stolice Hiszpanii. Lotniska to nie kawiarnie czy fast foody.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama