×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT współtworzy nowe stowarzyszenie linii


LOT dziś (13.06) na konferencji prasowej w Brukseli ogłosił stworzenie nowego stowarzyszenia Airlines International Representation in Europe (AIRE). Od lipca będzie do niego należało 19 linii. Ma być przeciwwagą dla interesów m.in. Lufthansy i Ryanaira.O tym, że LOT wstąpi do stowarzyszenia powołanego na bazie istniejącego International Air Carrier Association (IACA), informowaliśmy jako pierwsi już rano. AIRE obecnie liczy 18 członków: 16 linii wcześniej należących do IACA, głównie czarterowych, LOT i Turkish Airlines, a od 5 lipca dołączy zdeklarowany wcześniej Ukrainian International Airlines. 

AIRE staje się drugim co do wielkości europejskim stowarzyszeniem linii lotniczych i konkurencją dla Airlines for Europe (A4E), stowarzyszenia założonego przez Lufthansę, Ryanaira, easyJeta, IAG (właściciela m.in. British Airways) i Air France-KLM. Decyzja LOT-u i innych linii wynika m.in. z upadku związku Association of European Airlines (AEA), który od parunastu miesięcy był coraz mniej aktywny, aż w końcu z końcem 2016 r. zakończył działalność. LOT i Turkish Airlines najaktywniej zabiegały o zachowanie AEA jako przeciwwagi dla A4E.

AIRE przede wszystkim chce wprowadzić równe warunki dla wszystkich linii członkowskich na zasadzie jedna linia - jeden głos. Również wszystkie linie mają być równo traktowane i mieć równe benefity z załatwianych spraw i wniosków. Krytycy A4E, w tym nieoficjalnie przedstawiciele LOT-u, zarzucają bowiem temu związkowi, że mniejsze linie są tam zdominowane przez interesy największych przewoźników. 

AIRE stanie się nową siłą i łącznikiem pomiędzy instytucjami europejskimi a wszystkimi przewoźnikami lotniczymi rozwijającymi swą działalność z myślą o korzyściach ekonomicznych Unii Europejskiej. Wszyscy członkowie AIRE mają wspólną wizję w zakresie dostępu do rynku, wydajności działalności i relacji pomiędzy przewoźnikami oraz ich monopolistycznymi dostawcami usług - powiedział Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.

Milczarski został dodatkowo wiceprezesem AIRE, a w listopadzie obejmie stanowisko prezesa. To funkcja głównie strategiczna, bo bieżącą działalnością związku nadal będzie kierowała dyrektorka generalna Sylviane Lust.

- W centrum uwagi stowarzyszenia w dalszym ciągu znajduje się skuteczna pod względem ekonomicznym regulacja pozycji monopolistycznych dostawców usług, a także zadbanie o stworzenie odpowiednich przepisów w Europie. AIRE będzie miało swój wkład w proces decyzyjny w postaci powszechnie uznanej wiedzy - dodał Gunther Hofman, obecny prezes AIRE i dyrektor zarządzający linii TUIfly Benelux.

Od lewej: Gunther Hoffman (prezes AIRE i dyrektor zarządzający TUIfly Benelux ), Sylviane Lust (dyrektorka generalna AIRE) i Rafał Milczarski (wiceprezes AIRE, prezes LOT-u)

Silniejszy związek AIRE ma skłonić instytucje europejskie do przyspieszenia działań związanych ze stworzeniem o wiele bardziej efektywnego pod względem kosztów środowiska biznesowego dla przewoźników lotniczych. Jak podkreślał Milczarski, o sile nowego członkostwa mają świadczyć także liczby. AIRE to 19 linii członkowskich, 575 samolotów i 120 mln przewiezionych pasażerów rocznie. Mniej więcej tyle samo pasażerów rocznie przewozi sam Ryanair, największa linia w A4E. 

W przeciwieństwie do A4E, nowa organizacja ma nie być zdominowana przez interesy największych graczy, a raczej uwzględniać stanowiska mniejszych linii z Europy Środkowo-Wschodniej oraz spoza Unii. Co nie oznacza że oba stowarzyszenia nie będą mogły współpracować. 

Będziemy starać się współpracować z A4E i jesteśmy otwarci na to. Przynajmniej staramy się, chociaż to czasami oni mają problem ze współpracą z innymi. Trzeba odpowiedzieć na pytanie - tylko jak? Jeżeli na nie odpowiemym to na pewno i taka współpraca będzie mogła funkcjonować. Jednak na starcie naszym priorytetem jest współpraca z brukselskim biurem IATA - powiedziała Sylviane Lust, dyrektor generalna AIRE.

Nasi rozmówcy w Brukseli zwracają uwagę, że nowa organizacja będzie reprezentowała linie, które po zakończeniu działalności AEA nie mają reprezentacji na poziomie unijnym. Dotyczy to także przewoźników spoza wspólnoty.

- Po upadku AEA nikt nie reprezentował naszych linii w Europie, stad nasza decyzja o dołączeniu do AIRE. To stowarzyszenie wyróżnia się od innych tym że jest przede wszystkim bardziej liberalne. To zaważyło o naszej decyzji - powiedział Ahmet Bolad, dyrektor relacji międzynarodowych Turkish Airlines.

IACA, na której bazie powstało nowe stowarzyszenie została utworzona już w 1971 r., ale do tej pory zrzeszała przede wszystkim linie czarterowe i hybrydowe. Jej największymi członkami do tej pory były TUIFly i Transavia. Do IACA w przeszłości należał też polski Enter Air oraz airberlin. 

Nasi rozmówcy w Brukseli zwracają uwagę, że AIRE będzie miało znacznie silniejszą pozycję niż IACA, która dotychczas była uważana za raczej słabą organizację, szczególnie po wystąpieniu z niej airberlin. Stowarzyszenie ma skupiać się na technicznej współpracy z Komisją Europejską i szczegółowych analizach zarówno na potrzeby instytucji europejskich, jak i linii członkowskich. 

A4E w przeciwieństwie do AIRE zajmuje się znacznie węższym zakresem tematów - m.in. strajkami kontrolerów, opłatami lotniskowymi i podatkami lotniczymi. Takie podejście ma zapewnić większą skuteczność, choć nie wszystkie z tych celów leżą w kompetencjach Komisji Europejskiej. Z kolei AIRE ma działać szerzej i w bardziej pogłębiony sposób, ale bardziej na zapleczu niż poprzez komunikaty prasowe czy konferencje. 

Brukselscy lobbyści oceniają, że za decyzją LOT-u mogła stać też polityczna potrzeba zdystansowania się od Lufthansy i innych zachodnioeuropejskich linii, które założyły A4E. Członkami konkurencyjnego stowarzyszenia są jednak także m.in. airBaltic i Finnair. 
gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie