Trump chce skomercjalizować kontrolę lotów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 czerwca 2017 07:00
Amerykański prezydent Donald Trump zaprezentował listę priorytetów jego administracji w zakresie infrastruktury. Znalazło się na niej wydzielenie kontroli lotów z Federalnej Administracji Lotnictwa i komercjalizacja tej działalności.
Reklama

Prywatyzacja amerykańskiej kontroli lotów to pojawiający się od dawna jeden z pomysłów na usprawnienie i doinwestowanie tej działalności. Obecnie jest to jeden z obowiązków Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), czyli amerykańskiego odpowiednika Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Według planów Trumpa, kontrola ruchu lotniczego miałaby zostać wydzielona jako osobny podmiot, a następnie w ramach konkurencyjnego procesu przydzielona prywatnej firmie. Prezydent zapewnił, że taki system pozwoli na samofinansowanie i doinwestowanie kontroli ruchu lotniczego. Nowy podmiot miałby prawny zakaz generowania zysku, co ma zapobiec nadmiernym wzrostom opłat lotniskowych.

Prywatny podmiot byłby rozliczany m.in. pod względem wydajności kontroli obszarowej oraz redukcji opóźnień.

Zwolennikami wydzielenia kontroli ruchu lotniczego z FAA od dawna są politycy Partii Republikańskiej, w tym szef Komisji Transportu i Infrastruktury w Izbie Reprezentantów, Bill Shuster.

Według danych podanych przez przedstawicieli administracji Trumpa, tylko w trakcie ostatniej kadencji prezydenta Baracka Obamy nakłady budżetu federalnego na kontrolę ruchu lotniczego sięgnęły 7 mld dolarów. W ciągu ostatnich 40 lat rachunek to ponad 50 mld dolarów. Mimo tego amerykański system kontroli lotniczej jest nieefektywny i przestarzały, co wpływa m.in. na liczne opóźnienia samolotów, zwłaszcza w gorszej pogodzie.

Kontrolą ruchu lotniczego w niektórych państwach europejskich zarządzają prywatne lub publiczno-prywatne spółki - tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii. W Niemczech agencja DFS jest w pełni publiczna, ale działa jako spółka - podobnie jest np. w Norwegii czy Holandii. W innych, np. w Polsce, zajmują się tym państwowe agencje. W żadnym z państw unijnych zadania urzędu lotnictwa cywilnego oraz kontroli ruchu lotniczego nie są połączone.

Przedstawione przez Trumpa plany to na razie tylko priorytety, za którymi nie poszła żadna inicjatywa ustawodawcza.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama