×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Trump chce skomercjalizować kontrolę lotów


Amerykański prezydent Donald Trump zaprezentował listę priorytetów jego administracji w zakresie infrastruktury. Znalazło się na niej wydzielenie kontroli lotów z Federalnej Administracji Lotnictwa i komercjalizacja tej działalności.Prywatyzacja amerykańskiej kontroli lotów to pojawiający się od dawna jeden z pomysłów na usprawnienie i doinwestowanie tej działalności. Obecnie jest to jeden z obowiązków Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), czyli amerykańskiego odpowiednika Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Według planów Trumpa, kontrola ruchu lotniczego miałaby zostać wydzielona jako osobny podmiot, a następnie w ramach konkurencyjnego procesu przydzielona prywatnej firmie. Prezydent zapewnił, że taki system pozwoli na samofinansowanie i doinwestowanie kontroli ruchu lotniczego. Nowy podmiot miałby prawny zakaz generowania zysku, co ma zapobiec nadmiernym wzrostom opłat lotniskowych.

Prywatny podmiot byłby rozliczany m.in. pod względem wydajności kontroli obszarowej oraz redukcji opóźnień.

Zwolennikami wydzielenia kontroli ruchu lotniczego z FAA od dawna są politycy Partii Republikańskiej, w tym szef Komisji Transportu i Infrastruktury w Izbie Reprezentantów, Bill Shuster.

Według danych podanych przez przedstawicieli administracji Trumpa, tylko w trakcie ostatniej kadencji prezydenta Baracka Obamy nakłady budżetu federalnego na kontrolę ruchu lotniczego sięgnęły 7 mld dolarów. W ciągu ostatnich 40 lat rachunek to ponad 50 mld dolarów. Mimo tego amerykański system kontroli lotniczej jest nieefektywny i przestarzały, co wpływa m.in. na liczne opóźnienia samolotów, zwłaszcza w gorszej pogodzie.

Kontrolą ruchu lotniczego w niektórych państwach europejskich zarządzają prywatne lub publiczno-prywatne spółki - tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii. W Niemczech agencja DFS jest w pełni publiczna, ale działa jako spółka - podobnie jest np. w Norwegii czy Holandii. W innych, np. w Polsce, zajmują się tym państwowe agencje. W żadnym z państw unijnych zadania urzędu lotnictwa cywilnego oraz kontroli ruchu lotniczego nie są połączone.

Przedstawione przez Trumpa plany to na razie tylko priorytety, za którymi nie poszła żadna inicjatywa ustawodawcza.gość_6f0f1 - Profil
gość_6f0f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie