×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT dołącza do nowego stowarzyszenia linii


LOT wstąpi dziś (13.06) do stowarzyszenia International Air Carrier Association, zarejestrowanej w Brukseli organizacji lobbingowej zrzeszającej dotąd głównie linie czarterowe. Razem z LOT-em do IACA wstąpią zapewne linie Turkish Airlines.



Jak dowiedział się nieoficjalnie w źródłach brukselskich Pasazer.com, do IACA może równocześnie wstąpić LOT oraz kilku dużych przewoźników spoza Unii. Poza Turkish Airlines może to być także Ukraine International Airlines, w grę wchodzi także Aerofłot.

Tym samym IACA stanie się drugim co do wielkości europejskim stowarzyszeniem linii lotniczych i konkurencją dla Airlines for Europe (A4E), stowarzyszenia założonego przez Lufthansę, Ryanaira, easyJeta, IAG (właściciela m.in. British Airways) i Air France-KLM. Decyzja LOT-u i innych linii wynika m.in. z upadku związku Association of European Airlines (AEA), który od parunastu miesięcy był coraz mniej aktywny, aż w końcu z końcem 2016 r. zakończył działalność. LOT i Turkish Airlines najaktywniej zabiegały o zachowanie AEA jako przeciwwagi dla A4E.

Jak wynika z naszych informacji, teraz taką przeciwwagą ma stać się mocno rozbudowana IACA. W przeciwieństwie do A4E, nowa organizacja ma nie być zdominowana przez interesy największych graczy, a raczej uwzględniać stanowiska mniejszych linii z Europy Środkowo-Wschodniej oraz spoza Unii. 

Nasi rozmówcy w Brukseli zwracają uwagę, że nowa organizacja będzie reprezentowała linie, które po zakończeniu działalności AEA nie mają reprezentacji na poziomie unijnym. Dotyczy to także przewoźników spoza wspólnoty. Inne źródła oceniają jednak, że członkostwo pozaunijnych linii może osłabiać skuteczność IACA. 

Na razie nie wiadomo, na jakich działaniach skupi się rozszerzona IACA. Szczegóły dotyczące zmian w celach i metodach działania tej organizacji powinniśmy poznać już dziś. 

IACA powstała już w 1971 r., ale do tej pory zrzeszała przede wszystkim linie czarterowe i hybrydowe. Jej największymi członkami obecnie są TUIFly i Transavia. Do IACA w przeszłości należał też polski Enter Air oraz airberlin.



gość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie