Finavia zaprezentowała zwycięski projekt lotniska w Helsinkach
Finavia, operator portów lotniczych w Finlandii, zaprezentowała zwycięski projekt rozbudowy terminala 2 lotniska w Helsinkach. Nowa inwestycja będzie oddana do użytku na początku 2020 r. i umożliwi lotnisku osiągnięcie przepustowości 20 mln pasażerów rocznie.
Reklama
Nowy projekt miał zmienić strefy odpraw oraz przylotów lotniska w Helsinkach, jak również usprawnić komunikację publiczną. Konkurs wygrała propozycja o nazwie City Hall przygotowana przez biuro architektoniczne ALA Architects we współpracy z Arkkitehtitoimisto HKP oraz Ramboll Finland.
Zwycięski projekt przewiduje stworzenie pofalowanego terenu, który połączy nowo stworzony plac z halami odlotów i przylotów, upraszczając tym samym przepływ pasażerów przez lotnisko. Nowy budynek będzie się wyróżniał się płynnym drewnianym stropem, który inspirowany jest fińskim rzeźbiarstwem oraz scenerią Laponii.
Istniejące terminale lotniska zostaną rozbudowane o dwa budynki: “City Hall”, w którym będą się mieściły stanowiska odpraw oraz hala przylotów, oraz o “Security Box”, w którym będą się odbywały kontrole bezpieczeństwa oraz odbiór bagaży. Położony u wyjścia z lotniska budynek City Hall, dzięki swojej dramatycznej formie stanie się nową wizytówką portu lotniczego w Helsinkach, podczas gdy mieszczący się głębiej budynek “Security Box” będzie wyróżniał się swoją błękitną fasadą.
Dach w hali przylotów będzie miał okrężny kształt a do jego budowy będą wykorzystane prefabrykowane elementy wykonane z drzewa świerkowego. Całość odwołuje się do prac fińskiego rzeźbiarza Tapio Wirkkala, szczególnie do słynnej płaskorzeźby ściennej “Ultima Thule” wykonanej ze sklejki, zamówionej przez rząd Finlandii do ozdobienia Nordyckiego Pawilony na Expo 67 w Montrealu. Tarasy na placu przed budynkiem nawiązują do innej słynnej płaskorzeźby, miedzianej “Sun of the Fells” autorstwa Laili Pullinen, która zgodnie z planem zostanie zaprezentowana w nowym Terminalu 2.
- Plac jest przeciwwagą sufitu City Hall. Trójwymiarowa powierzchnia zawiera struktury platform na placu oraz na estakadzie samochodowej. Powierzchnia łączy różne poziomy zarówno wizualnie, jak i fizycznie - tłumaczy ALA Architects.
Plac został zaprojektowany z uwzględnieniem gospodarki wodnej. Latem, na placu będzie obecne oczko wodne, które zimą zamieni się w naturalne lodowisko. Schody otaczające plac umożliwią przejście na różne piętra, jak również będą pełniły funkcję miejsc do siedzenia.
- Projekt rozbudowy Terminala 2 podkreśla równość tras pokonywanych przez pasażerów przylatujących jak i odlatujących. Niższy poziom jest używany przez pasażerów strefy przylotów, jak też przez te osoby, które zdecydowały się by przyjechać na lotnisko autobusem, pociągiem, rowerem, przybyć pieszo, oraz dla tych, którzy przychodzą z parkingu. Dlatego właśnie charakterowi tego miejsca poświęciliśmy tyle samo uwagi co hali odlotów. Duże otwarcia na położonej na górze hali odlotów wizualnie łączą oba miejsca - tłumaczą architekci.
- Przez lata lotnisko w Helsinkach było budowane kawałek po kawałku i różne sekcje lotniska reprezentują różne wzornictwo i architekturę z różnych dekad. City Hall łączy to wszystko w jedną, imponującą całość, która tworzy dogodną ścieżkę dla pasażerów od drzwi terminala do fotela w samolocie. Odnowione lotnisko w Helsinkach zapewni także doskonały poziom obsługi pasażerów przylatujących do Finlandii i będzie pierwszym pozytywnym wrażeniem z naszego kraju - powiedział Ville Haapasaari, przewodniczący komisji konkursowej oraz dyrektor lotniska.
Wokół lotniska powstaną także inne budynki, parki oraz kładki, tworzące airport district. Wszystkie te elementy stworzą środowisko preferujące ruch pieszy.
Budowa nowej inwestycji najwcześniej rozpocznie się jesienią 2018 r.
wizualizacje ALA Architects