×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Polska wśród państw z najtańszymi lotami na świecie


Bilety lotnicze z i do Polski kosztują średnio 7,13 euro, czyli ok. 30 zł za 100 km - wynika z badań serwisu Kiwi.com. To oznacza, że Polska jest na 15. miejscu w rankingu tanich biletów na świecie, choć loty są dwukrotnie droższe niż w najtańszej Malezji.Jak wynika z drugiego dorocznego rankingu Kiwi.com Flight Price Index, przygotowanego przez internetowe biuro sprzedaży biletów Kiwi.com, Polska utrzymała 15. miejsce na świecie pod względem niskich cen biletów spośród 80 sklasyfikowanych krajów. Liderem jest Malezja, gdzie za 100 km lotu pasażerowie płacą średnio 3,84 euro, czyli niemal dwukrotnie mniej niż w Polsce. 

Najtańszym krajem europejskim jest druga w rankingu Bułgaria (średnio 4,28 euro za 100 km), a na najniższym stopniu podium znalazły się Indie (4,56 euro). Polskę wyprzedzają także zarówno kraje regionu (m.in. Rumunia, Mołdawia i Rosja), Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja i Tajlandia), ale też państwa "starej Unii" (Portugalia, Hiszpania i Szwecja). 


Ranking nie bierze pod uwagę siły nabywczej mieszkańców danego kraju, co miałoby duży wpływ na ranking. W Nowej Zelandii, gdzie średnio 100 km lotu kosztuje 7,75 euro, kwota ta stanowi znacznie mniejszy wydatek dla pasażerów niż 7,13 euro w Polsce. 

Na przeciwnym końcu rankingu znalazły się Katar (49,58 euro za 100 km), Holandia (50,10 euro) i Belgia (50,21 euro). Dane te nie są jednak całkowicie wiarygodne, ponieważ Kiwi.com uśrednia cenę biletu krajowego i zagranicznego. W przypadku tych trzech państw loty krajowe są wykonywane jedynie w modelu bardzo drogich taksówek powietrznych, co oczywiście przekłada się na cenę. 

Bardziej wiarygodne są wskaźniki dla Chile (49,20 euro za 100 km), Austrii (34,06 euro), Maroka (29,62 euro) i Australii (27,02 euro). 

Dane w interesujący sposób zwracają uwagę na to, że trudno mówić o najtańszych i najdroższych regionach. Statystyki wskazują jednak na to, że przeciętna cena biletu spada w krajach, gdzie mocno rozwinięte są linie niskokosztowe. Dobrymi przykładami są tu wszyscy liderzy: w Malezji dominują linie AirAsia i Malindo Air, w Bułgarii - Wizz Air, a w Indiach - Indigo i GoAir. Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, udział low-costów w podaży miejsc w Malezji to prawie 49 proc., w Bułgarii - 53 proc., a w Indiach - aż 57 proc.

Z drugiej strony w Chile czy Austrii udział przewoźników niskokosztowych jest stosunkowo niewielki i wynosi odpowiednio 1 proc. i 20 proc. 

Kiwi.com dokonało też analizy cen biletów pod względem poszczególnych kategorii. Najtańsze bilety linii niskokosztowych na trasach krótkodystansowych przewoźnicy oferują do i z Rumunii (2,79 euro za 100 km), Bułgarii (2,92 euro) i Filipin (3,24 euro). Polska w tej kategorii znalazła się na 35. miejscu z ceną 10,32 euro za 100 km.

W kategorii biletów linii tradycyjnych na krótkich trasach najtaniej polecimy do i z Brazylii (3,66 euro za 100 km), Indii (3,91 euro) i Mołdawii (4,04 euro). 

Z kolei dalekie loty linii niskokosztowych najtańsze są z i do Szwecji (1,20 euro), Norwegii (1,31 euro) i Hiszpanii (1,58 euro), a linii tradycyjnych - do i z Litwy (2,30 euro), Norwegii (2,44 euro) i Szwecji (2,96 euro). Polska w tych kategoriach znalazła się odpowiednio na 9. i 17. miejscu z cenami 2,07 euro i 5,80 euro.

Pełne wyniki rankingu znajdują się na stronie Kiwi.com. Do jego obliczenia użyto danych o cenach ponad miliona lotów w różnych porach roku, dniach tygodnia i godzinach. Wszystkie ceny zostały przeliczone na euro po kursie z 25 kwietnia 2017 r. gość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie