×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


United rozważa ograniczenie miejsca w klasie ekonomicznej


Linie lotnicze United mogą zmniejszyć przestrzeń pomiędzy rzędami foteli w klasie ekonomicznej. Na podobny ruch zdecydowały się linie lotnicze American Airlines.Na początku maja linie lotnicze American Airlines zapowiedziały, że zmniejszą odległość pomiędzy rzędami foteli w nowych boeingach 737 MAX do 29 cali i rozważają wprowadzenie podobnych zmian we flocie starszych boeingów. Tym samym przestrzeń, którą będą dysponować pasażerowie, stanie się podobna do tej, jaką oferują niskokosztowe linie lotnicze takie jak Spirit czy Ryanair. 

Na spotkaniu z pracownikami United Airlines w Cleveland, Scott Kirby, prezydent przewoźnika przyznał, że kierowane przez niego linie lotnicze mogą zdecydować się na podobny ruch. Na spotkaniu z pracownikami podkreślił, że na pewno w grę nie wchodzi walka o klientów wyższym komfortem, czyli np. poprzez zwiększenie przestrzeni na nogi.

- Przestrzeń pomiędzy fotelami zmniejszyła się, ale tylko dlatego, że chcieli tego klienci, którzy głosowali swoimi portfelami. Wiem, że każdy powie “chciałbym mieć więcej miejsca na nogi”, ale historia w branży pokazuje, że za każdym razem, gdy linie lotnicze zwiększają ilość miejsca, klienci wybierają najniższą cenę - argumentuje Kirby.


W tej chwili w większości samolotów we flocie United dystans pomiędzy rzędami foteli wynosi od 30 do 31 cali. 

- Jeżeli usunie się rząd foteli z samolotu, tym samym o 4 proc. zmniejsza się liczba miejsc, a koszty lotu pozostają te same. Spalasz tyle samo paliwa. Płacisz pilotom tyle samo. Koszty obsługi są te same. Wtedy trzeba o 4 proc. podnieść ceny biletów, by utrzymać się na poprzednim poziomie. Klienci muszą być skłonni płacić więcej, jeśli chcą mieć więcej miejsca na nogi, a doświadczenie pokazuje, że nie są do tego skłonni - wyjaśnia Kirby 

Jednym z najlepszych przykładów ilustrujących tezę prezesa United jest historia kampanii, na którą w 2000 r. zdecydowały się linie American Airlines. Przewoźnik usunął wtedy z pokładów swoich samolotów około 7,2 tys. foteli, dzięki czemu przestrzeń pomiędzy rzędami foteli w klasie ekonomicznej wynosiła 34 lub więcej cali. Pomimo, że ruch ten spotkał się z uznaniem pasażerów, to większość z nich nie chciała płacić więcej za większą ilość miejsca i ostatecznie w 2004 r. American Airlines zawiesiły program.

W czasie trwania kampanii boeingi 737-800 American Airlines miały tylko 134 miejsca. Nowe boeingi 737 MAX, których kabina jest podobnej wielkości, będą miały 172 fotele.

Prezes United przyznaje, że pasażerowie narzekają na mniejszą ilość miejsca na nogi, ale, jak dodaje, zawsze odpowiada w ten sam sposób.

- Zapłać nieco więcej i w ten sposób będziesz miał więcej miejsca. Jeżeli zależy ci na tym, to możesz to zrobić. Ale jeżeli jedynie chcesz najniższej ceny biletu, to wygląda to tak, jak wygląda - podsumowuje Kirby. 

Więcej o ograniczaniu miejsca w klasie ekonomicznej w raporcie Pasazer.com “Coraz ciaśniej w klasie ekonomicznej”


fot. Dominik Sipińskigość_7c147 - Profil
gość_7c147
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie