United rozważa ograniczenie miejsca w klasie ekonomicznej

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
01 czerwca 2017 15:30
2 komentarze
Linie lotnicze United mogą zmniejszyć przestrzeń pomiędzy rzędami foteli w klasie ekonomicznej. Na podobny ruch zdecydowały się linie lotnicze American Airlines.
Reklama

Na początku maja linie lotnicze American Airlines zapowiedziały, że zmniejszą odległość pomiędzy rzędami foteli w nowych boeingach 737 MAX do 29 cali i rozważają wprowadzenie podobnych zmian we flocie starszych boeingów. Tym samym przestrzeń, którą będą dysponować pasażerowie, stanie się podobna do tej, jaką oferują niskokosztowe linie lotnicze takie jak Spirit czy Ryanair.

Na spotkaniu z pracownikami United Airlines w Cleveland, Scott Kirby, prezydent przewoźnika przyznał, że kierowane przez niego linie lotnicze mogą zdecydować się na podobny ruch. Na spotkaniu z pracownikami podkreślił, że na pewno w grę nie wchodzi walka o klientów wyższym komfortem, czyli np. poprzez zwiększenie przestrzeni na nogi.

- Przestrzeń pomiędzy fotelami zmniejszyła się, ale tylko dlatego, że chcieli tego klienci, którzy głosowali swoimi portfelami. Wiem, że każdy powie “chciałbym mieć więcej miejsca na nogi”, ale historia w branży pokazuje, że za każdym razem, gdy linie lotnicze zwiększają ilość miejsca, klienci wybierają najniższą cenę - argumentuje Kirby.


W tej chwili w większości samolotów we flocie United dystans pomiędzy rzędami foteli wynosi od 30 do 31 cali.

- Jeżeli usunie się rząd foteli z samolotu, tym samym o 4 proc. zmniejsza się liczba miejsc, a koszty lotu pozostają te same. Spalasz tyle samo paliwa. Płacisz pilotom tyle samo. Koszty obsługi są te same. Wtedy trzeba o 4 proc. podnieść ceny biletów, by utrzymać się na poprzednim poziomie. Klienci muszą być skłonni płacić więcej, jeśli chcą mieć więcej miejsca na nogi, a doświadczenie pokazuje, że nie są do tego skłonni - wyjaśnia Kirby

Jednym z najlepszych przykładów ilustrujących tezę prezesa United jest historia kampanii, na którą w 2000 r. zdecydowały się linie American Airlines. Przewoźnik usunął wtedy z pokładów swoich samolotów około 7,2 tys. foteli, dzięki czemu przestrzeń pomiędzy rzędami foteli w klasie ekonomicznej wynosiła 34 lub więcej cali. Pomimo, że ruch ten spotkał się z uznaniem pasażerów, to większość z nich nie chciała płacić więcej za większą ilość miejsca i ostatecznie w 2004 r. American Airlines zawiesiły program.

W czasie trwania kampanii boeingi 737-800 American Airlines miały tylko 134 miejsca. Nowe boeingi 737 MAX, których kabina jest podobnej wielkości, będą miały 172 fotele.

Prezes United przyznaje, że pasażerowie narzekają na mniejszą ilość miejsca na nogi, ale, jak dodaje, zawsze odpowiada w ten sam sposób.

- Zapłać nieco więcej i w ten sposób będziesz miał więcej miejsca. Jeżeli zależy ci na tym, to możesz to zrobić. Ale jeżeli jedynie chcesz najniższej ceny biletu, to wygląda to tak, jak wygląda - podsumowuje Kirby.

Więcej o ograniczaniu miejsca w klasie ekonomicznej w raporcie Pasazer.com “Coraz ciaśniej w klasie ekonomicznej”.


fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_d3bd7 2017-06-01 21:54   
gość_d3bd7 - Profil gość_d3bd7
są na szczęście w USA jeszcze linie takie jak Jetblue czy Virgin America, które oferują swoim pasażerom dużo miejsca na nogi i lepszy produkt niż United czy American
adam7691 2017-06-01 20:35   
adam7691 - Profil adam7691
czyli prosta sprawa, wszystko w celu "zadowolenia" klienta
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama