×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolejne dwa lotniska neutralne dla środowiska


Porty lotnicze w Lyonie i Londynie-Gatwick dołączyły do programu Airport Carbon Accreditation jako lotniska neutralne dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla. Takich portów w Europie jest już 27.Program Airport Carbon Accreditation jest prowadzony przez organizację branżową ACI Europe we współpracy z innymi kontynentalnymi oddziałami ACI. Poziom 3+ "carbon neutral" oznacza, że port lotniczy nie emituje netto dwutlenku węgla do środowiska poprzez inicjatywy takie jak sadzenie drzew i wykorzystanie energii odnawialnej. Programem zarządza firma konsultingowa WSP, a certyfikaty przyznaje niezależna rada, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele ONZ, Eurocontrol i organizacji branżowych,

Lotnisko Gatwick wprowadziło programy, które doprowadziły do spadku zużycia energii o 2,6 proc. na pasażera. Do tego od 2013 r. wykorzystuje energię pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych oraz inwestuje w kompensacje produkcji dwutlenku węgla. Port lotniczy w Lyonie również pracował nad obniżeniem bezpośrednich emisji i zwiększył udział odnawialnych źródeł energii, ale równocześnie współpracuje też z ponad 20 firmami działającymi na terenie lotniska, skłaniając je do obniżenia emisji.

Obecnie w Europie jest 27 lotnisk certyfikowanych na poziomie 3+. Łącznie obsługują one 18,9 proc. europejskiego ruchu lotniczego. Londyn-Gatwick jest drugim co do wielkości lotniskiem certyfikowanym na tym poziomie. Największym jest Amsterdam, a większość portów z tym certyfikatem to duże lotniska. Wyjątkiem są szwedzkie lotniska regionalne, które zostały certyfikowane równocześnie z lotniskiem Sztokholm-Arlanda.

Poza Europą cztery lotniska certyfikowano w Azji wraz z Oceanią (trzy w Indiach i jedno w Australii) i jedno w Stanach Zjednoczonych (Dallas/Fort Worth). 

W Europie łącznie 116 lotnisk uczestniczy w programie certyfikacji na różnych poziomach. Nie ma wśród nich żadnego polskiego portu lotniczego. Celem programu jest, by do 2030 r. 50 europejskich lotnisk certyfikowano na poziomie 3+.

gość_82727 - Profil
gość_82727
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie