Dwucyfrowy wzrost w europejskich hubach w kwietniu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 maja 2017 08:00
1 komentarz
Największe europejskie lotniska zanotowały w kwietniu wzrost ruchu o 14,3 proc. i łącznie odprawiły 84,05 mln pasażerów - wynika z Indeksu Europejskich Hubów wyliczanego przez Pasazer.com.
Reklama

Tak dobrego miesiąca europejskie lotniska nie odnotowały od dawna. Niemal wszystkie z 25 największych lotnisk zanotowały dwucyfrowy wzrost ruchu lotniczego. Tylko sześć rosło wolniej niż o 10 proc.

Na tak dobry wynik duży wpływ miał kalendarz i to, że święta wielkanocne przypadły w tym roku w kwietniu. Do tego rok temu ruch był obniżony przez efekt zamachów terrorystycznych w Brukseli pod koniec marca. Jednak mimo tych korekt, popyt na loty skorygowany o czynniki sezonowe także rośnie.

Największym europejskim lotniskiem niezmiennie pozostaje Londyn-Heathrow. Brytyjski port lotniczy zaskoczył w kwietniu wzrostem aż o 11,3 proc. do 6,73 mln pasażerów. Biorąc pod uwagę, że lotnisko to operuje na granicy przepustowości, dwucyfrowy wzrost jest dużym zaskoczeniem.


Port lotniczy w Paryżu-CDG, drugi co do wielkości w Europie, był w kwietniu jednym z wolniej rosnących wśród największych lotnisk na kontynencie. Dynamika i tak jednak była wysoka i sięgnęła 7,8 proc. Paryskie lotnisko traci jednak przewagę nad Amsterdamem, który zanotował wzrost aż o 11,3 proc. i zmniejszył dystans do CDG do zaledwie 110 tys. odprawionych pasażerów.

Frankfurt, który w zeszłym roku tkwił w stagnacji, w kwietniu zanotował rekordowe odbicie i obsłużył aż o 10 proc. więcej pasażerów niż rok temu.

Czołową piątkę zamyka nadal lotnisko w Stambule. Wzrost tego portu wyniósł 7,8 proc. Niższa dynamika to efekt przede wszystkim napiętej sytuacji geopolitycznej w Turcji, jednak i tak jest to odwrócenie trendu po paru miesiącach spadków. Mimo to stambulski port utrzymuje bezpieczną przewagę nad kolejnymi, szybciej rosnącymi lotniskami - Madrytem (wzrost o 14 proc.) i Barceloną (13,6 proc.).


Spośród 25 największych europejskich lotnisk najwyższy wzrost zanotowała Palma de Mallorca, gdzie liczba pasażerów wzrosła aż o 23,7 proc. do 2,23 mln. Szacowany wzrost na poziomie 23 proc. odnotowała także Lizbona (2,13 mln), a tuż poniżej progiem 20-proc. wzrostu znalazły się Dusseldorf (2,13 mln) i Moskwa-Domodiedowo (2,27 mln). Wzrost w Brukseli wyniósł 99,7 proc., ale danych tych nie można porównywać z innymi z uwagi na to, że przez część kwietnia 2016 r. port ten był zamknięty po ataku terrorystycznym.

Wzrosty niższe niż o 10 proc., poza Paryżem-CDG, odnotowały także lotniska w Rzymie-Fiumicino (o 2 proc.), Paryżu-Orly (5,8 proc.), Kopenhadze (5,6 proc.) i Oslo (9,1 proc.).

Spośród aglomeracji liderem europejskiego rynku nieustannie jest Londyn. Pięć portów lotniczych w rejonie tego miasta odprawiło w kwietniu 14,29 mln pasażerów. Na kolejnych miejscach znalazły się Paryż (8,82 mln), Stambuł (7,86 mln) i Moskwa (6,59 mln). Stolica Rosji jest zdecydowanie najszybciej rosnącą aglomeracją lotniczą - w kwietniu ruch wzrósł tam o 22,6 proc.

grafiki Dominik Sipinski

Indeks Europejskich Hubów Pasazer.com obejmuje 25 lotnisk na kontynencie europejskim, Wielkiej Brytanii i Irlandii, które odprawiły największą liczbę pasażerów w całym 2015 r. Do rankingu nie zaliczamy zatem lotnisk np. Stambuł-Sabiha Gokcen (to lotnisko wliczamy jednak do statystyk miasta Stambuł) czy w Antalyi. Ponieważ klasyfikacja jest oparta na wynikach całorocznych, oznacza to, że w niektórych miesiącach inne lotniska mogą być większe niż objęte Indeksem (dotyczy to zwłaszcza lotnisk o bardzo dużej sezonowości). Jednak dla celów porównawczych przez cały rok wliczamy te same 25 portów. Dane za styczeń szacunkowo - brak pełnych danych o ruchu w Lizbonie.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_22338 2017-05-31 09:44   
gość_22338 - Profil gość_22338
Na infografice prawdopodobnie jest blad, Barcelona jako pojedyncze lotnisko obsluzylo wiecej niz cala aglomeracja Barcelony.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama