Chiny wymuszają na Emirates rezygnację z flag Tajwanu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 maja 2017 11:00
1 komentarz
Tajwańscy pracownicy pokładowi linii Emirates nie będą nosili na mundurach przypinek z flagą swojego kraju. Mają je zastąpić przypinki z flagą Chin - wynika z krążącego na Twitterze pisma do załóg.
Reklama

Stewardowie i stewardessy Emirates noszą na mundurach przypinki świadczące o ich kraju pochodzenia. Jednak Tajwańczycy będą musieli teraz identyfikować się jako osoby z Chin.

Zgodnie z pismem, którego autentyczność jest wysoce prawdopodobna, zmiana ma miejsce na wyraźne polecenie władz Chinach. Rząd w Pekinie od dawna używa lotnictwa jako metody nacisku na kraje w kwestii uznawania Tajwanu. Linie, które chcą utrzymywać loty do Chin, muszą zwykle przyznać, że Tajwan to chińska prowincja zgodnie z tzw. polityką Jednych Chin.

Aby ominąć ten wymóg, przewoźnicy uciekają się do różnych wybiegów. Np. holenderski KLM uruchomił spółkę-córkę KLM Asia, która obsługuje loty do Tajpej, ale nie do Chińskiej Republiki Ludowej.

Tajwan (formalnie Republika Chińska) i Chiny pozostają w konflikcie od 1949 r., kiedy to na wyspę uciekli przedstawiciele pokonanej przez Mao Zedonga partii Kuomintang. Zgodnie z polityką Jednych Chin, kraje trzecie mogą uznawać albo Republikę Chińską, albo Chińską Republikę Ludową, a nie obydwa te kraje. Zdecydowana większość państw w Europie i obydwu Amerykach uznaje rząd w Pekinie, ale utrzymuje nieoficjalne relacje z Tajpej. Większość państw afrykańskich i Azji Środkowej nie utrzymuje relacji z Tajwanem - w tej grupie są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pojedyncze państwa, jak np. Paragwaj, Watykan i większość krajów Ameryki Centralnej, uznają tylko Tajwan.

Sytuację komplikuje to, że rządy w Tajpej i Pekinie, formalnie znajdujące się w sporze terytorialnym, prowadzą coraz bardziej ożywioną wymianę gospodarczą, a ruch lotniczy przez Cieśninę Tajwańską rośnie gwałtownie.

Linie Emirates poza lotami do Tajpej oferują obecnie cztery trasy do Chin: do Pekinu, Kantonu, Szanghaju i Zhengzhou przez Yinchuan.
Reklama

Ostatnie komentarze

wroord 2017-05-31 15:05   
wroord - Profil wroord
Mozna probowac to zrozumiec na rejsach do Chin, ale ogolny zakaz to absurd.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama