BA i Iberia wprowadzają opłaty za rezerwację u pośredników

30 maja 2017 07:00
2 komentarze
Od listopada British Airways i Iberia będą pobierały 8 funtów opłaty za rezerwację przez pośredników. W ten sposób linie chcą skłonić pasażerów do kupowania biletów bezpośrednio.
Reklama
Opłata nie będzie obowiązywała przy zakupie biletów bezpośrednio na stronie linii należących do IAG, systemów korzystających z nowego rozwiązania IATA NDC oraz portalu IAG Booking, który koncern wkrótce uruchomi. Nie obejmie także pozostałych dwóch linii należących do IAG - Vuelinga i Aer Lingus. Dodatkowe 8 funtów zapłacą jednak wszyscy pasażerowie BA i Iberii korzystający z popularnych pośredników takich jak Expedia, Kayak czy Tripsta.

IAG podkreśla, że opłata ma związek z wysokimi kosztami dystrybucji biletów przez globalne systemy dystrybucji (GDS). Liczy, że w ten sposób skłoni pasażerów do rezerwowania bezpośrednio na stronach koncernu IAG, a agentów do korzystania z nowego narzędzia IAG Booking.

Na podobny krok już dwa lata temu zdecydowała się Lufthansa Group. Koncern ten dolicza 16 euro do cen biletów wystawianych przez pośredników. GDS-y (najwięksi to Amadeus, Travelport i Sabre) krytykują te decyzje, podkreślając, że dzięki nim przewoźnicy są w stanie dotrzeć do znacznie większej liczby klientów. Dodają, że nowe technologie umożliwiają wprowadzenie wszystkich zmian oczekiwanych przez linie w systemach GDS-ów, więc nie ma uzasadnienia dla tworzenia nowych protokołów.

Lufthansa również uruchomiła własny system rezerwacyjny dla agentów, jednak ci zwracali uwagę na bardzo niewielkie możliwości tego systemu. Przynajmniej na początku był on znacznie gorzej przystosowany do potrzeb agentów niż systemy GDS-ów.


Ostatnie komentarze

gość_78f7f 2017-06-20 08:27   
gość_78f7f - Profil gość_78f7f
Warto zwrócić uwagę, ze zarówno Lufthansa, jak i Ineria za płatność karta pobierają dodatkowa opłatę. W przypadku Iberii jest to ok 3-3,50€ Lufa bierze ok 7 zł.
lkolodziejczyk89 2017-06-19 23:55   
lkolodziejczyk89 - Profil lkolodziejczyk89
Test
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy