×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Irkut MC-21 odbył pierwszy lot


W Irkucku w niedzielę (28.05) w swój pierwszy lot wystartował rosyjski odrzutowiec średniego zasięgu irkut MC-21. Samolot ma stanowić konkurencję dla airbusów A320, boeingów 737 i chińskich COMAC-ów C919.Rosyjski samolot wykonał półgodzinny lot w rejonie Irkucka, w trakcie którego sprawdzono zwrotność, stabilność i osiągi operacyjne maszyny. Odbyło się także jedno próbne lądowanie z odejściem na drugi krąg. Wszystkie testy wypadły pomyślnie. 

Irkut MC-21 w testowanym wariancie -300 pomieści do 163 pasażerów. Tym samym będzie konkurował z modelami airbus A319neo oraz boeing 737 MAX 7. Producent planuje także montaż mniejszego modelu MC-21-200. Samolot został zaprojektowany wspólnie przez biura Irkut Corporation i Yakovlev Design Bureau, a jego produkcją zajmuje się konsorcjum United Aircraft Corporation. Jest to trzecia nowoczesna konstrukcja rosyjska po upadku ZSRR po tupolewie Tu-204 oraz regionalnym suchoju SSJ100. 


Maszyna testowa jest napędzana silnikami Pratt&Whitney PW1000G - jednostki z tej samej rodziny są montowane m.in. w airbusach A320neo, embraerach E-Jet E2 i bombardierach CSeries. W przyszłym roku UAC planuje certyfikację rodzimego silnika Aviadvigatel PD-14 o nieco większym ciągu. 

Do tej pory UAC zebrało jedynie 185 potwierdzonych zamówień na irkuta MC-21, z czego tylko 16 pochodzi spoza Rosji (z Azerbejdżanu i Egiptu). Samolot ma zadebiutować w ruchu pasażerskim w 2019 r. w barwach Aerofłotu.

Przewagą irkuta nad zachodnimi konkurentami ma być m.in. najszersza kabina w tym segmencie samolotów. Jednak pojemność samolotów idzie wbrew obecnym trendom, zgodnie z którymi samoloty wąskokadłubowe stają się coraz bardziej pojemne. 

Rosyjski samolot początkowo nosił nazwę Jak-242, a potem przechrzczono go na MS-21. Rosyjska pisownia tej drugiej nazwy to MC-21 - ponieważ odbiorcy na zachodzi nieustannie mylili te nazwy, ostatecznie w 2013 r. producent zadecydował, że MC-21 będzie oficjalną nazwą maszyny. W 2012 r. Pasazer.com zwiedzał makietę irkuta MC-21 podczas salonu lotniczego w Singapurze. 

fot. Dominik Sipinskigość_03ead - Profil
gość_03ead
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie