×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Alaska Airlines wyląduje przy fabryce Boeinga


Linie Alaska Airlines poinformowały, że zamierzają jesienią 2018 r. uruchomić rozkładowe loty z portu lotniczego Paine Field w Everett. Bezpośrednio przy nim znajduje się główna fabryka Boeinga, a dotąd lotnisko nie było dostępne dla linii.To nie lada gratka dla miłośników lotnictwa, bo lądując będzie można zobaczyć dziesiątki nowych samolotów szerokokadłubowych Boeinga w malowaniach klientów z całego świata.

Alaska Airlines na razie nie zdradziły, na jakich trasach zamierzają latać z położonego ok. 35 km na północ od Seattle lotniska w Everett. Według dziennikarzy "Seattle Times", prawdopodobnie będą to kierunki w obrębie stanów Oregon i Kalifornia, czyli na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Połączenia mają rozładować nieco główne lotnisko aglomeracji Seattle, czyli port lotniczy Tacoma, który znajduje się ok. 15 km na południe od centrum miasta. 


Wiadomo, że nowe trasy będą obsługiwane zarówno regionalnymi embraerami E175, jak i większymi boeingami 737-800. Przewoźnik musi jeszcze uzyskać zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) na rozpoczęcie lotów z Paine Field. 

Loty Alaska Airlines będą pierwszymi regularnymi operacjami pasażerskimi z tego lotniska.

Port lotniczy Everett-Paine Field jest wprawdzie bardzo ruchliwy, ale nie obsługuje pasażerów w ruchu regularnym. Większość ruchu generują przylegające do lotniska główne zakłady Boeinga. W Everett odbywa się montaż końcowy boeingów 747, 767, 777 i 787 (w wariancie -8), a loty testowe i dostawcze startują właśnie z Paine Field. To z tego lotniska przylatują nowe Dreamlinery dla LOT-u - Pasazer.com uczestniczył w locie dostawczym pierwszej maszyny tego typu na trasie Everett-Warszawa.

Poza fabryką Boeinga ruch w Everett generują duże zakłady utrzymania technicznego samolotów oraz kilka szkół lotniczych. 

Przeciwko uruchomieniu regularnych połączeń lotniczych z Everett-Paine Field protestuje duża grupa mieszkańców pobliskiego miasta Mukilteo, wspierana przez lokalne władze. Protestujący przegrali jednak kilkukrotnie w sądach różnych instancji z władzami hrabstwa Snohomish, do którego należy lotnisko. 


Firma Propeller Airports, która zbuduje terminal lotniska, zgodziła się zapłacić miastu Mukilteo 94 tys. dolarów na poprawę transportu publicznego. Z kolei hrabstwo Snohomish przeznaczy 1 mln dolarów na budowę nowej drogi ekspresowej do Seattle (cała inwestycja jest warta 16 mln dolarów). Terminal będzie mógł obsłużyć do 16 lotów dziennie, co może przełożyć się na ok. 300 tys. pasażerów rocznie. Nie będzie można na nim wykonywać lotów nocnych.

Fani lotnictwa mogą także wylądować na lotnisku Boeing Field w centrum Seattle. Odbywa się tam końcowe wyposażanie i przekazywanie klientom boeingów 737. Loty regionalne oferują stamtąd linia Kenmore Air, którą testowaliśmy w "Oblatywaczu".

fot. Dominik Sipinskigość_82727 - Profil
gość_82727
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie