×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W kwietniu Ryanair znów największą linią w Europie


Po zaskakującym spadku na drugą pozycję w marcu, w kwietniu Ryanair ponownie był największą linią w Europie. Przewiózł o 140 tys. pasażerów więcej niż Lufthansa Group, choć pod względem tempa wzrostu nie znalazł się nawet na podium.


Dzięki przejęciu Brussels Airlines i systematycznym wzrostom Lufthansa Group znowu nawiązała walkę z Ryanairem o pozycję lidera europejskiego rynku. W kwietniu to Irlandczycy byli górą - Ryanair po wzroście o 14 proc. przewiózł 11,3 mln osób. Lufthansa Group obsłużyła 11,16 mln pasażerów. Stanowiło to jednak wzrost aż o 25,1 proc. Dane o wzroście Lufthansy są niemiarodajne, gdyż rok temu do statystyk nie były wliczane Brussels Airlines. Koncern nie podaje statystyk bez uwzględnienia belgijskiej spółki dla celów porównawczych.

W kolejnych miesiącach można jednak spodziewać się powiększenia przewagi Ryanaira. Linia ta ma większą sezonowość niż Lufthansa Group z uwagi na większą liczbę połączeń typowo wakacyjnych. 


Nie zmienia to jednak faktu, że Ryanair mocno wyhamował z wzrostami. Co prawda dynamika na poziomie 14 proc. nadal jest imponująca, ale nie plasuje ona irlandzkiej linii nawet w czołowej trójce europejskich dużych przewoźników. 

Ryanair niezmiennie pozostaje za to liderem pod względem średniego wypełnienia samolotów. W kwietniu zajętych było przeciętnie 96 proc. miejsc w samolotach linii. Dla Lufthansa Group wskaźnik ten wyniósł 82,3 proc. i należał do najniższych wśród dziesięciu największych europejskich linii.

Na najniższym stopniu podium w kwietniu znalazł się koncern IAG (British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus), który zanotował niewielki wzrost o 0,3 proc. do 8,8 mln pasażerów. Współczynnik wypełnienia tego koncernu również był słaby i wyniósł 83,1 proc. 

Znacznie wyższy wzrost (o 8,5 proc.) zanotował koncern Air France-KLM, który jednak przegrywa trzecią pozycję o 400 tys. pasażerów. 

W kwietniu po kilku miesiącach spadków do wzrostów powróciły linie Turkish Airlines, które dzięki temu mogą przestać obawiać się o swoją pozycję w rankingu. Goniący je Aeroflot zanotował co prawda niemal 21-proc. wzrost, ale nadal jest 1,75 mln pasażerów za turecką spółką. 

Pod względem dynamiki wzrostu wyraźnym liderem w czołówce był Wizz Air, który zanotował wzrost aż o 30,5 proc. do 2,32 mln pasażerów. To dało węgierskiemu przewoźnikowi pewne miejsce w czołowej dziesiątce - wyprzedził zarówno airberlin, jak i tureckie linie Pegasus Airlines. 

Pod względem średniego wypełnienia samolotów poza Ryanairem na podium znalazły się jeszcze linie easyJet (92,9 proc.) i Wizz Air (90,1 proc.).

Indeks europejskich linii Pasazer.com obejmuje 10 największych europejskich linii lotniczych (razem z Turcją i Rosją). Dane o statystykach ruchu pochodzą od przewoźników. 

#KOREKTA: poprawiona infografika#


gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie