W kwietniu Ryanair znów największą linią w Europie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 maja 2017 07:00
1 komentarz
Po zaskakującym spadku na drugą pozycję w marcu, w kwietniu Ryanair ponownie był największą linią w Europie. Przewiózł o 140 tys. pasażerów więcej niż Lufthansa Group, choć pod względem tempa wzrostu nie znalazł się nawet na podium.
Reklama

Dzięki przejęciu Brussels Airlines i systematycznym wzrostom Lufthansa Group znowu nawiązała walkę z Ryanairem o pozycję lidera europejskiego rynku. W kwietniu to Irlandczycy byli górą - Ryanair po wzroście o 14 proc. przewiózł 11,3 mln osób. Lufthansa Group obsłużyła 11,16 mln pasażerów. Stanowiło to jednak wzrost aż o 25,1 proc. Dane o wzroście Lufthansy są niemiarodajne, gdyż rok temu do statystyk nie były wliczane Brussels Airlines. Koncern nie podaje statystyk bez uwzględnienia belgijskiej spółki dla celów porównawczych.

W kolejnych miesiącach można jednak spodziewać się powiększenia przewagi Ryanaira. Linia ta ma większą sezonowość niż Lufthansa Group z uwagi na większą liczbę połączeń typowo wakacyjnych.


Nie zmienia to jednak faktu, że Ryanair mocno wyhamował z wzrostami. Co prawda dynamika na poziomie 14 proc. nadal jest imponująca, ale nie plasuje ona irlandzkiej linii nawet w czołowej trójce europejskich dużych przewoźników.

Ryanair niezmiennie pozostaje za to liderem pod względem średniego wypełnienia samolotów. W kwietniu zajętych było przeciętnie 96 proc. miejsc w samolotach linii. Dla Lufthansa Group wskaźnik ten wyniósł 82,3 proc. i należał do najniższych wśród dziesięciu największych europejskich linii.

Na najniższym stopniu podium w kwietniu znalazł się koncern IAG (British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus), który zanotował niewielki wzrost o 0,3 proc. do 8,8 mln pasażerów. Współczynnik wypełnienia tego koncernu również był słaby i wyniósł 83,1 proc.

Znacznie wyższy wzrost (o 8,5 proc.) zanotował koncern Air France-KLM, który jednak przegrywa trzecią pozycję o 400 tys. pasażerów.

W kwietniu po kilku miesiącach spadków do wzrostów powróciły linie Turkish Airlines, które dzięki temu mogą przestać obawiać się o swoją pozycję w rankingu. Goniący je Aeroflot zanotował co prawda niemal 21-proc. wzrost, ale nadal jest 1,75 mln pasażerów za turecką spółką.

Pod względem dynamiki wzrostu wyraźnym liderem w czołówce był Wizz Air, który zanotował wzrost aż o 30,5 proc. do 2,32 mln pasażerów. To dało węgierskiemu przewoźnikowi pewne miejsce w czołowej dziesiątce - wyprzedził zarówno airberlin, jak i tureckie linie Pegasus Airlines.

Pod względem średniego wypełnienia samolotów poza Ryanairem na podium znalazły się jeszcze linie easyJet (92,9 proc.) i Wizz Air (90,1 proc.).

Indeks europejskich linii Pasazer.com obejmuje 10 największych europejskich linii lotniczych (razem z Turcją i Rosją). Dane o statystykach ruchu pochodzą od przewoźników.

#KOREKTA: poprawiona infografika#
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_fd7ac 2017-05-26 10:31   
gość_fd7ac - Profil gość_fd7ac
na grafice jest błąd. LH widnieje jako lider
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama