×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Na Lotnisku Chopina będą trzy fontanny z wodą pitną


Lotnisko Chopina ustawi w części zastrzeżonej do trzech dystrybutorów wody pitnej, tzw. fontann wody. To reakcja na zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zbyt drogiej wody butelkowej na lotnisku.


Jak wynika z pisma do UOKiK-u, do którego dotarł Pasazer.com, Lotnisko Chopina wszczęło już procedurę przetargową. Ponieważ spółka musi przestrzegać Prawa zamówień publicznych, cały proces potrwa jeszcze kilka tygodni. Lotnisko spodziewa się, że fontanny wody pitnej będą dostępne dla pasażerów w czerwcu lub lipcu br. 

Będą to pierwsze tego typu urządzenia na polskim lotnisku. Fontanny wody pitnej są popularne m.in. w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych czy Azji Południowo-Wschodniej, ale w Polsce dotąd lotniska nie propagowały picia wody kranowej. Pasażerowie mogą wnieść do strefy zastrzeżonej pustą butelkę i napełnić ją w łazience, ale jest to niehigieniczne i niekomfortowe. 

Po montażu fontann wody Lotnisko Chopina zamierza włączyć się w akcję promującą "Warszawska Kranówka". 

Dodatkowo na lotnisku pojawi się też więcej maszyn samoobsługowych z napojami i przekąskami, w których również dostępna będzie m.in. woda. Pasażerowie będą mogli w nich kupić także ciepłe napoje. Trwa załatwianie ostatnich formalności przed montażem tych maszyn. 

Nie wiadomo, czy inne polskie lotniska pójdą w ślady stołecznego portu i umożliwią pasażerom dostęp do darmowej wody pitnej z kranu. 

UOKiK skrytykował warszawskie lotnisko za ceny butelkowanej wody w sklepach. Półlitrowa butelka wody w strefie zastrzeżonej kosztuje od 4,50 do nawet 9 zł. Tymczasem poza lotniskiem za 2 zł można kupić 1,5-litrową butelkę. Najtańsza woda (za 4,50 zł) jest w cenie odpowiadającej wytycznym Komisji Europejskiej, która zaleca sprzedaż wody za 1 euro. Zalecenia te nie uwzględniają jednak różnic w cenie wody w poszczególnych krajach. Kilka dni temu Lotnisko Chopina poinformowało, że poza montażem fontann wody obniży też ceny wody w sklepach, choć nie wiadomo, w jaki sposób może wpłynąć na niezależnych koncesjonariuszy.


gość_7c147 - Profil
gość_7c147
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie