Na Lotnisku Chopina będą trzy fontanny z wodą pitną

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 maja 2017 09:40
4 komentarze
Lotnisko Chopina ustawi w części zastrzeżonej do trzech dystrybutorów wody pitnej, tzw. fontann wody. To reakcja na zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zbyt drogiej wody butelkowej na lotnisku.
Reklama

Jak wynika z pisma do UOKiK-u, do którego dotarł Pasazer.com, Lotnisko Chopina wszczęło już procedurę przetargową. Ponieważ spółka musi przestrzegać Prawa zamówień publicznych, cały proces potrwa jeszcze kilka tygodni. Lotnisko spodziewa się, że fontanny wody pitnej będą dostępne dla pasażerów w czerwcu lub lipcu br.

Będą to pierwsze tego typu urządzenia na polskim lotnisku. Fontanny wody pitnej są popularne m.in. w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych czy Azji Południowo-Wschodniej, ale w Polsce dotąd lotniska nie propagowały picia wody kranowej. Pasażerowie mogą wnieść do strefy zastrzeżonej pustą butelkę i napełnić ją w łazience, ale jest to niehigieniczne i niekomfortowe.

Po montażu fontann wody Lotnisko Chopina zamierza włączyć się w akcję promującą "Warszawska Kranówka".

Dodatkowo na lotnisku pojawi się też więcej maszyn samoobsługowych z napojami i przekąskami, w których również dostępna będzie m.in. woda. Pasażerowie będą mogli w nich kupić także ciepłe napoje. Trwa załatwianie ostatnich formalności przed montażem tych maszyn.

Nie wiadomo, czy inne polskie lotniska pójdą w ślady stołecznego portu i umożliwią pasażerom dostęp do darmowej wody pitnej z kranu.

UOKiK skrytykował warszawskie lotnisko za ceny butelkowanej wody w sklepach. Półlitrowa butelka wody w strefie zastrzeżonej kosztuje od 4,50 do nawet 9 zł. Tymczasem poza lotniskiem za 2 zł można kupić 1,5-litrową butelkę. Najtańsza woda (za 4,50 zł) jest w cenie odpowiadającej wytycznym Komisji Europejskiej, która zaleca sprzedaż wody za 1 euro. Zalecenia te nie uwzględniają jednak różnic w cenie wody w poszczególnych krajach. Kilka dni temu Lotnisko Chopina poinformowało, że poza montażem fontann wody obniży też ceny wody w sklepach, choć nie wiadomo, w jaki sposób może wpłynąć na niezależnych koncesjonariuszy.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b005e 2017-06-01 01:17   
gość_b005e - Profil gość_b005e
To ciekawe, autor w innym swoim dziele piętnuje dziwolągi obcojęzyczne używane w języku branżowym, a sam jak widać robi dokładnie to samo - fontanny wody pitnej. Może warto poznać znaczenie słowa fontanna zanim się go użyje, bezkrytycznie kalkując słowo z języka angielskiego? Bo to jest dopiero koszmar językowy - fontanna wody pitnej, oraz stwierdzenie, że "poza montażem fontann wody obniży też ceny wody w sklepach". Co ciekawsze, w innym zdaniu ten sam autor potrafi jednak wpaść na to, że woda pitna w języku polskim wylewa się z kranu,a nie fontanny. No to jak to jest panie redaktorze z tymi koszmarami językowymi, może warto jednak zacząć od siebie?
lysypiotr76 2017-05-26 20:05   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W/g UOKIK najtaniej 0,5 litrową wodę można kupić na lotnisku w Rzeszowie ( 2 zł), natomiast najdroższa woda występuje na lotnisku w Poznaniu ( 6,5 zł). Są to ceny najtańszych wód. Na każdym lotnisku można oczywiście kupić droższe.
gość_1c339 2017-05-25 23:05   
gość_1c339 - Profil gość_1c339
"Aż" trzy fontanny? Czy ktoś sobie jaja robi? Te fontanny powinny być przy każdym wejściu do łazienek. To znaczy że mafia sklepikarzy dogadała się z lotniskiem żeby im dochody z wody za bardzo się nie zmniejszyły. Jak zwykle w Polsce doi się na czym się da i ile się da a jak nie to zdychaj z pragnienia. Ewidentnie jeszcze dużo nam brakuje do światowych standardów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama