Mniejsze wydatki na reklamę firm z sektora podróże i turystyka

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 maja 2017 07:30
W I kwartale 2017 r. reklamodawcy z sektora podróże i turystyka przeznaczyli na promocję blisko 40,4 mln zł, o około 6 mln mniej niż rok wcześniej, co stanowi spadek o ok. 13 proc. Wśród liderów wydatków jest linia Emirates.
Reklama

Jak wynika z analizy domu mediowego Codemedia, najwięcej na reklamę wydała branża gastronomiczna - 17,2 mln zł. Kolejnymi co do wydatków reklamodawcami były biura podróży (8,0 mln zł) i miejsca noclegowe (7,2 mln zł, 18 proc.). Pozostałe 19 proc. wygenerowały branże: transport publiczny/koleje/linie lotnicze i promocja regionów turystycznych.

Lider reklamodawców sektora - McDonald’s, w odróżnieniu od ogółu reklamodawców, którzy najchętniej wybierali reklamę w telewizji, postawił w I kwartale 2017 r. na promocję w kinach i wydał na nią ponad połowę budżetu reklamowego.

W branży gastronomicznej za ponad połowę inwestycji odpowiadali McDonald’s Polska oraz Amrest. Wśród biur podróży wyróżniały się pod względem wydatków: Rainbow Tours i Nowa Itaka. W branży miejsca noclegowe dominowała Grupa Hotelowa Orbis. W transporcie publicznym/kolejach/liniach lotniczych największe wydatki pochodziły od linii lotniczych, gdzie dominował The Emirates Group. W większości branż sektora PiT w I kwartale 2017 r. odnotowano spadki wydatków - największe dla branż: transport publiczny/koleje/linie lotnicze (-41 proc.), biura podróży (-21 proc.), gastronomia (-7 proc.). Jedyną branżą z dużym wzrostem wydatków były miejsca noclegowe, wśród których dominowały hotele (+35 proc.).

- Turystyka to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce z estymowanym udziałem w PKB na poziomie ok. 5–6 proc. w 2015 r., jednak z wciąż mało docenianą rolą. Co ciekawe, pomimo ogólnych spadków wydatków w całym sektorze PiT jak i poszczególnych jego branżach w I kwartale 2017 r., większość dominujących reklamodawców w każdej z branż przeznaczyło w tym okresie coraz większe budżety na promocję. Z dużych reklamodawców wydatki ograniczyli jedynie: Amrest, Neckermann Polska Biuro Podróży i PKP Intercity. Oznacza to, że za spadkami wydatków całego sektora PiT stoją głównie średni i mali gracze, którzy mogli wstrzymać wydatki z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą, która od początku 2017 r. zaczyna się stopniowo poprawiać. Gracze ci mogą uaktywnić się jeszcze reklamowo w dalszej części roku - mówi Szczepan Okła, group account director w Codemedia.

Liderem sektora turystyka pod względem wydatków na reklamę w pierwszym kwartale 2017 r. był McDonald’s, który przeznaczył na promocję 6,3 mln zł, o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Za nim uplasował się Amrest (właściciel takich brandów jak: KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks) z inwestycjami na poziomie 4,5 mln zł, który spadł z pierwszej pozycji. W porównaniu rok do roku wydał na reklamę mniej o 26 proc.

Na trzecim miejscu znalazł się Rainbow Tours z wydatkami na poziomie 2,2 mln zł, co stanowi wzrost o 25 proc. w stosunku do inwestycji na reklamę w I kwartale 2016 r. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Nowa Itaka (2,1 mln zł, +373 proc.), Orbis Grupa Hotelowa (1,6 mln zł, +127 proc.), The Emirates Group (1,3 mln zł, +47 proc.).

W media miksie wydatków sektora w I kwartale 2017 r. na pierwszym miejscu uplasowała się telewizja z udziałem na poziomie 24 proc. Na drugiej pozycji znalazł się internet - 20 proc., a na trzeciej radio - 16 proc.

Reklamodawcy z branży gastronomicznej wybierali przede wszystkim w reklamę w telewizji i w kinach, biura podróży skupiały się na reklamie w TV, w internecie i w radio, reklamodawcy miejsc noclegowych preferowali internet i magazyny.

Analiza została przygotowana przez dom mediowy Codemedia na podstawie unettowionych danych Kantar Media.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama