Jedyna oferta na lubelski terminal droższa od kosztorysu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 maja 2017 07:30
11 komentarzy
Jedyną ofertę w przetargu na rozbudowę terminala lotniska w Lublinie złożył Budimex. Firma chce jednak za wykonanie zlecenia 12,6 mln zł, o 4 mln więcej, niż zaplanował port lotniczy.
Reklama

Ponieważ jedyna oferta przekracza kosztorys zamawiającego, lotnisko ma prawo zakończyć przetarg bez rozstrzygnięcia i rozpisać nowy. Nie ma jednak gwarancji, że to rozwiąże problem - biorąc pod uwagę, że parametry techniczne terminala się nie zmieniają, ponownie może nie być tańszych ofert. Dodatkowo ponowny przetarg opóźni cały proces inwestycyjny i może spowodować, że rozbudowa nie zakończy się przed latem 2018 r.

Lotniskowa spółka może też zadecydować o podniesieniu własnego budżetu na tę inwestycję i zleceniu prac Budimeksowi. Ta sama firma budowlana była odpowiedzialna za zrealizowanie istniejącego terminala.

Zgodnie z projektem pokazanym pod koniec zeszłego roku, nowa cześć terminala będzie miała powierzchnię 1,8 tys. m kw., a dodatkowo przebudowane zostanie ok. 400 m kw. istniejącego terminala. Obecnie budynek lotniska ma powierzchnię ok. 11 tys. m kw.

Pod rozbudowę przeznaczono teren przy wschodnim skrzydle istniejącego terminala (w kierunku bazy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej). W hali zlokalizowane będą m. in. poczekalnia odlotowa przeznaczona dla pasażerów strefy Schengen wraz z wyjściami dla pasażerów, nowy punkt kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia służbowe Służby Ochrony Lotniska, Służby Celnej, Służby Granicznej, poczekalnie komercyjne, business lounge dla pasażerów podróżujących w obrębie strefy Schengen, toalety i pomieszczenia techniczne.

Rozbudowana część terminala będzie miała długość 34,8 m, szerokość 61,8 m oraz wysokość 8 m. Istniejąca hala odlotów zostanie dostosowana w całości do obsługi ruchu poza strefę Schengen. Powstaną tam nowe stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej. Nowe skrzydło będzie jednak dostosowane do ewentualnego zniesienia strefy Schengen poprzez zabezpieczenie miejsca pod stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej przed wejściem do całości nowego ciągu komunikacyjnego dla pasażerów odlatujących.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c8864 2017-05-25 09:28   
gość_c8864 - Profil gość_c8864
gość_8bada
7-15 osob? To chyba żyjesz pierwszym miesiącem lotów. Żebyś się nie zdziwił, że za 3-4 lata ten terminal znowu będzie wymagał rozbudowy. Już Wizzair się o to postara, każdy o tym wie. Dublina nie będzie zimą, ale wróci znowu w marcu. Tel Aviv sprzedaje się bardzo dobrze, zarówno LOT i Wizzair na pewno nie będą na bookingi narzekać.
gość_5ca85 2017-05-24 23:30   
gość_5ca85 - Profil gość_5ca85
gość_8bada: jakbyś był na bieżąco, to wiedziałbyś, że frekwencja do MUC rośnie... i nie są to przeciętni pasażerowie... a co do rozbudowy... no cóż... jedno jest pewne : na pewno się przyda:)
gość_8bada 2017-05-24 20:42   
gość_8bada - Profil gość_8bada
Tylko po co ta rozbudowa terminalu. Dublin tylko do październiku, później zostanie skasowany, Do Monachium lata średnio od 7 - 15 osób, jak tak dalej pójdzie to też długo nie pociągnie, Telawiw zobaczmy jakie będzie obłożnie o dwóch przewoźników, jak długo to będzie opłacalne.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama