Londyn-City będzie miał zdalną wieżę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 maja 2017 17:30
2 komentarze
Lotnisko Londyn-City będzie pierwszym w Wielkiej Brytanii ze zdalną wieżą kontroli lotów. Kontrolerzy będą pracowali w oddalonym o ok. 115 km Swanwick, a technologię dostarczy Saab.
Reklama

Zdalna kontrola ruchu lotniczego na położonym w centrum finansowej dzielnicy Londynu lotnisku ma rozpocząć się w 2019 r.

Kontrolerzy pracujący w centrum kontroli obszarowej NATS, brytyjskiej spółki zapewniającej usługi kontroli ruchu lotniczej, będą mieli do dyspozycji kamery i czujniki zapewniające 360-stopniową panoramę lotniska. Obraz i dane będą przekazywane na żywo za pośrednictwem nowego światłowodu do Swanwick. Technologię zapewni szwedzka firma Saab Digital Air Traffic Solutions, która zamontowała podobne rozwiązania już na kilku niewielkich lotniskach na północy Szwecji.

Operator lotniska zapowiedział już, że zbuduje nową, 50-metrową wieżę kontroli lotów, która będzie przystosowana do pracy zdalnej. Ma ona zostać ukończona w 2018 r., potem przez rok potrwają testy zdalnej kontroli. Wieża będzie miała 14 kamer HD oraz dwie dodatkowe ruchome kamery. Jakość i rozdzielczość przekazywanego przez nie obrazu ma być lepsza niż możliwości ludzkiego oka.

Kontrolerzy pracujący zdalnie będą mogli w dowolnej chwili obejrzeć wybrany fragment lotniska, łącznie z całą, 1,5-kilometrową drogą startową. W razie konieczności możliwe będzie 30-krotne przybliżenie obrazu. Na przekazywany przez kamery obraz będzie można nakładać dane o pogodzie, planach lotów, odczyty z radarów.

Możliwość wprowadzenia kontroli zdalnej na niektórych z polskich lotnisk rozważa także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Rozwiązanie takie jest tańsze, m.in. dlatego, że nie trzeba utrzymywać pełnej obsady kontrolerskiej w oddalonych miastach. Równocześnie dzięki obniżce kosztów kontrola może być zapewniania dłużej (np. całodobowo, a nie tylko w dzień). Pierwsza zdalna wieża kontroli lotów ma powstać w Modlinie.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_b7c3e 2017-05-21 09:38   
gość_b7c3e - Profil gość_b7c3e
To samo jest planowane w Modlinie.
Kontrola ruchu lotniczego tylko i wylacznie za pomoca kamer, czujnikow, radaru lotniskowego... Idiotyczny i niebezpieczny pomysl. Wystarczy jedna awaria i kontroler jest slepy na to co dzieje sie na lotnisku, ktore powinien obserwowac.
Ciecie kosztow osiagnelo juz poziom absurdu.
gość_1f1ee 2017-05-20 20:34   
gość_1f1ee - Profil gość_1f1ee
=na położonym w centrum finansowej dzielnicy Londynu lotnisku= nooo ludzie!!! gdzie jest dzielnica City a gdzie lotnisko???!!! przecież to jest jeszcze nawet kawałek za Canary Wharf!!! nie ośmieszajcie się!!!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama