Zmiany na czarnej liście przewoźników Unii Europejskiej
Komisja Europejska dokonała zmian na czarnej liście przewoźników, wprowadzającej zakazy lub restrykcje operacji lotniczych na terenie Unii Europejskiej dla wybranych przewoźników. Na listę trafił między innymi przewoźnik z Ukrainy.
Reklama
Po ostatniej aktualizacji z listy linii lotniczych objętych zakazami wykonywania operacji do Unii Europejskiej wykreślono przewoźników z Beninu oraz Mozambiku, po tym gdy kraje te poprawiły standardy bezpieczeństwa lotniczego.
Na czarną listę przewoźników trafiły linie lotnicze Med-View z Nigerii, Mustique Airways z Saint Vincent i Grenadyny oraz Air Zimbabwe z Zimbabwe. Na listę trafiły też ukraińskie linie lotnicze Aviation Company Urga, do tej pory wykonujące operacje czarterowe pasażerskie i cargo z różnych lotnisk na Ukrainie do portów lotniczych w Grecji, Słowacji, Macedonii, Turcji, Syrii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec, Włoch, Danii, Bułgarii i na Cypr. Powodem umieszczenia przewoźników na czarnej liście były nieprawidłowości w dziedzinie bezpieczeństwa wykryte przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa lotniczego (EASA).
- Jestem zadowolona, że mogliśmy wykreślić z listy wszystkich przewoźników z Beninu oraz Mozambiku. Ich działania naprawcze opłaciły się. Jest to także sygnał dla 16 krajów, które pozostają na liście. Pokazuje że praca i współdziałanie opłacają się. Komisja oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego są gotowe by im pomóc i podnieść światowe standardy bezpieczeństwa - powiedziała Violeta Bulc, europejski komisarz transportu.
W tej chwili na liście znajduje się 181 linii lotniczych z zakazem lotów w Unii Europejskiej - 174 linie lotnicze z 16 krajów objętych zakazem oraz siedem linii lotniczych objętych indywidualnym zakazem. Dodatkowo sześciu przewoźników objętych jest restrykcjami, polegającymi na tym, że mogą latać do Unii Europejskiej jedynie wybranymi typami samolotów.
Najnowsze zmiany na liście były podjęte po posiedzeniu ekspertów bezpieczeństw lotniczego krajów członkowskich Unii w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (ASC), które miało miejsce w dniach od 25 do 27 kwietnia.
fot. Roman Harak (Flickr/CC)