Unijny sąd: Linie, nie pośrednicy odpowiadają za odszkodowania

15 maja 2017 15:00
2 komentarze
Jeśli linia lotnicza nie poinformuje pasażera o zmianie terminu lotu lub jego odwołaniu co najmniej dwa tygodnie przed datą rejsu, musi zapłacić odszkodowanie - także wtedy, gdy klient kupował bilet u pośrednika.
Reklama
Zgodnie z wyrokiem unijnego Trybunału Sprawiedliwości to, czy pasażer kupił bilet bezpośrednio u przewoźnika czy też u pośrednika, nie ma znaczenia dla obowiązku poinformowania o zmianie terminu lotu. Jeśli pasażer nie dowie się o tym co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wylotem, zgodnie z rozporządzeniem WE261/2004 musi otrzymać ryczałtowe odszkodowanie.

Sprawa trafiła do luksemburskiego trybunału po tym, jak Holender Bas Jacob Adriaan Krijgsmann pozwał linie Surinam Airways o wypłatę takiego ryczałtowego odszkodowania. Pasażer kupił bilet za pośrednictwem Gate 1 na lot z Amsterdamu do Paramaribo w Surinamie. Jego rejs został odwołany, a przewoźnik przeniósł jego bilet na następny dzień. Linie Surinam Airways poinformowały Gate 1 o tym z ponad miesięcznym wyprzedzeniem, co zwalnia spółkę od obowiązku wypłaty odszkodowania. Jednak Gate 1 przekazał informację pasażerowie dopiero na 10 dni przed wylotem.

Krijgsmann pozwał zatem przewoźnika o wypłatę ryczałtowego odszkodowania w wysokości 600 euro. Przewoźnik bronił się twierdząc, że dopełnił obowiązku, przekazując z odpowiednim wyprzedzeniem informację pośrednikowi Gate 1. Linia argumentowała, że to pośrednik musi przekazać informację pasażerowie i to on ponosi odpowiedzialność za poinformowanie podróżnego.

Sądy holenderskie początkowo zgadzały się z tym, że przewoźnik w takiej sytuacji jest niewinny, choć potem uznały, że brakuje jasnej wykładni prawa europejskiego i odesłały sprawę do Luksemburgu. A europejski Trybunał uznał inaczej.

- Przewoźnik lotniczy jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania przewidzianego tymi przepisami - w wypadku odwołania lotu, o czym pasażer nie został poinformowany co najmniej dwa tygodnie przed planowanym czasem odlotu - również wówczas, gdy ów przewoźnik poinformował o tym odwołaniu co najmniej dwa tygodnie przed wspomnianym planowanym czasem odlotu biuro podróży pośredniczące w zawarciu umowy przewozu z pasażerem, którego to odwołanie dotyczy, przy czym pasażer ten nie został poinformowany przez owo biuro w tym terminie - czytamy w wyroku ósmej izby Trybunału.

W praktyce oznacza to, że to w interesie przewoźnika leży, aby pasażer dowiedział się z wystarczającym wyprzedzeniem o odwołaniu lotu. Linie lotnicze mogą albo usprawnić proces komunikacji z pośrednikami, albo bezpośrednio informować pasażerów o zmianach.

Ostatnie komentarze

bsz 2017-05-16 16:38   
bsz - Profil bsz
W takim razie wystarczy, że linie lotnicze przerzucą w swojej umowie odpowiedni obowiązek na pośrednika, zagrożony sankcją w wysokości odszkodowania jeśli nie zostanie dochowany obowiązek poinformowania klienta.
gość_4afd0 2017-05-15 16:15   
gość_4afd0 - Profil gość_4afd0
to jest chore.... linia lotnicza mogła nawet nie mieć wpisanego do PNR-u danych kontaktowych do pasażera, więc dają znak wystawcy biletu....
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy