×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Pierwszy boeing 737-800 już w Polsce


Pierwszy z czterech używanych boeingów 737-800 zamówionych przez LOT wylądował w środę (10.05) w godzinach wieczornych na warszawskim Lotnisku Chopina.


Samolot, który dołączył do floty przewoźnika, został wyprodukowany w 2005 r. Pierwszym i jedynym dotąd użytkownikiem maszyny były linie lotnicze China Eastern Airlines. Przed przylotem do Polski samolot otrzymał malowanie narodowego przewoźnika, odświeżone zostało wnętrze maszyny, a konfiguracja foteli została dostosowana do innych samolotów wąskokadłubowych latających we flocie LOT m.in. poprzez zastąpienie wydzielonych foteli w klasie biznes standardowymi fotelami. Samolot otrzymał polskie znaki rejestracyjne SP-LWA.

Początkowo przylot boeingów 737-800 do Polski planowany był na koniec kwietnia. Opóźnienia w dostawach maszyn zmusiły polskiego przewoźnika do zmiany planów operacyjnych i przesunięcia debiutu trasy do Astany. Zgodnie z pierwotnymi założeniami boeingi 737 nowego typu miały latać na trasach do Londynu oraz Paryża. 

Boeingi 737-800 weszły do komercyjnej służby w 1998 r. Model ten jest następcą boeingów 737-400, używanych do tej pory przez LOT. Boeingi 737 w wariantach Next Generation (NG) konstrukcyjnie znacznie różnią się od wcześniejszych modeli, m.in. z uwagi na zastosowanie nowych skrzydeł o o 25 proc. większej powierzchni w porównaniu do wcześniejszych generacji. To wpłynęło na to, że warianty NG są o ok. 30 proc. bardziej paliwooszczędne. 

Widoczną zmianą w wyglądzie samolotu jest obecność wingletów, czyli zagiętych ku górze końcówek skrzydeł. Nowe boeingi wyposażone są w tzw. glass cockpit, czyli wskaźniki cyfrowe, zamiast analogowych obecnych w boeingach 737-400.


Boeingi 737-800 cały czas są produkowane i cieszą się zainteresowaniem klientów, jednak w tym roku do służby komercyjnej wejdzie nowszy model 737 MAX 8. LOT będzie jednym z pierwszych na świecie operatorów najnowszego modelu - zgodnie z planem dwa pierwsze samoloty tego typu dołączą do floty polskiego przewoźnika jeszcze w tym roku (w listopadzie i w grudniu). Dwa następne będą dostarczone w lecie 2018 r., piąty samolot doleci w maju 2019 r., a szósty w maju 2020 r. Boeingi 737 MAX 8 otrzymają znaki rejestracyjne od SP-LVA do SP-LVF. gość_d88a6 - Profil
gość_d88a6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie