Lufthansa potwierdza chęć przejęcia airberlin

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 maja 2017 15:00
13 komentarzy
Lufthansa może przejąć airberlin - donosi Air Transport World. Choć o transakcji spekuluje się od dawna, to dotąd niemiecki koncern nie potwierdzał zainteresowania lokalnym rywalem. Problemem jest jednak zadłużenie airberlin.
Reklama

Zgodnie z informacjami Air Transport World, Lufthansa oczekuje, że Etihad Airways - największy, 29,2-proc. udziałowiec airberlin - weźmie na siebie odpowiedzialność za spłatę długów linii. Tylko w takiej sytuacji Lufthansa może przejąć lokalnego rywala.

Długi airberlin to w tej chwili ok. 1,2 mld euro. Przewoźnik jest w coraz gorszej sytuacji - w 2016 r. stracił netto 781,9 mln euro, a w I kwartale 2017 r. niemal 300 mln euro. Według airberlin tak słabe wyniki to głównie efekt kosztownej restrukturyzacji i trwającej zmiany modelu biznesowego.

Jednym z elementów transformacji jest wydzierżawienie 38 airbusów z rodziny A320 należących do airberlin spółkom z Lufthansa Group. Są one obecnie wykorzystywane przez Eurowings i Austrian Airlines. Podpisanie tego kontraktu w ubiegłym roku zrodziło lawinę plotek o możliwym całkowitym przejęciu airberlin przez koncern z Frankfurtu. Do tej pory nie były one jednak oficjalnie komentowane przez żadną ze stron.

Nie wiadomo jednak, czy na ewentualne przejęcie zgodziłaby się Komisja Europejska. Niemiecki urząd ds. konkurencji potwierdził wprawdzie, że wydzierżawienie 38 samolotów przez Lufthansa Group nie zaburza konkurencji i nie prowadzi do monopolizacji rynku, ale nie zgadza się z tym m.in. Ryanair. Irlandzki low-cost z całą pewnością wykorzystałby wszystkie możliwe mechanizmy prawne, aby zablokować całkowite przejęcie airberlin przez Lufthansę.

Inwestycje Etihad Airways w obrębie Unii Europejskiej nie były dotąd udane. Zarówno airberlin, jak i Alitalia (w której arabska linia ma 49 proc. akcji) od momentu przejęcia są trwale nierentowne i wymagają głębokiej restrukturyzacji, która pochłonie kolejne środki i nie daje gwarancji sukcesu. Alitalia, po tym jak pracownicy w referendum odrzucili plan restrukturyzacji, jest obecnie w stanie upadłości (co jednak nie musi prowadzić do bankructwa).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_4b538 2017-05-10 16:07   
gość_4b538 - Profil gość_4b538
6
krzysiekl 2017-05-10 14:38   
krzysiekl - Profil krzysiekl
BA850: Dobrze prosperująca spółka to też zysk dla właściciela!
Pozbywać się stałego dochodu dla jednorazowego zysku byłoby głupie.
(chyba, że ktoś zakłada, że nadejdą ciężkie czasy i chce sprzedać zanim inni się zorientują)

Na pewno warto kombinować jak zarządzać LOTem by nie był zależny od polityków (i polityki) ale to nie znaczy, że równocześnie należy się pozbywać udziałów w nim.

Prawdą jest, że państwo nie jest od zarządzania liniami lotniczymi, ale można być właścicielem a nie zarządzać. Od zarządzania ma się "ludzi/firmy". Potrzeba 'tylko' sprytnego pomysłu jak to zorganizować by politycy nie przeszkadzali.
gość_6138d 2017-05-10 10:07   
gość_6138d - Profil gość_6138d
BA850: Tylko nie ma żadnych powodów do sprzedaży LOT-u.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama