×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa potwierdza chęć przejęcia airberlin


Lufthansa może przejąć airberlin - donosi Air Transport World. Choć o transakcji spekuluje się od dawna, to dotąd niemiecki koncern nie potwierdzał zainteresowania lokalnym rywalem. Problemem jest jednak zadłużenie airberlin.


Zgodnie z informacjami Air Transport World, Lufthansa oczekuje, że Etihad Airways - największy, 29,2-proc. udziałowiec airberlin - weźmie na siebie odpowiedzialność za spłatę długów linii. Tylko w takiej sytuacji Lufthansa może przejąć lokalnego rywala. 

Długi airberlin to w tej chwili ok. 1,2 mld euro. Przewoźnik jest w coraz gorszej sytuacji - w 2016 r. stracił netto 781,9 mln euro, a w I kwartale 2017 r. niemal 300 mln euro. Według airberlin tak słabe wyniki to głównie efekt kosztownej restrukturyzacji i trwającej zmiany modelu biznesowego.

Jednym z elementów transformacji jest wydzierżawienie 38 airbusów z rodziny A320 należących do airberlin spółkom z Lufthansa Group. Są one obecnie wykorzystywane przez Eurowings i Austrian Airlines. Podpisanie tego kontraktu w ubiegłym roku zrodziło lawinę plotek o możliwym całkowitym przejęciu airberlin przez koncern z Frankfurtu. Do tej pory nie były one jednak oficjalnie komentowane przez żadną ze stron. 

Nie wiadomo jednak, czy na ewentualne przejęcie zgodziłaby się Komisja Europejska. Niemiecki urząd ds. konkurencji potwierdził wprawdzie, że wydzierżawienie 38 samolotów przez Lufthansa Group nie zaburza konkurencji i nie prowadzi do monopolizacji rynku, ale nie zgadza się z tym m.in. Ryanair. Irlandzki low-cost z całą pewnością wykorzystałby wszystkie możliwe mechanizmy prawne, aby zablokować całkowite przejęcie airberlin przez Lufthansę. 

Inwestycje Etihad Airways w obrębie Unii Europejskiej nie były dotąd udane. Zarówno airberlin, jak i Alitalia (w której arabska linia ma 49 proc. akcji) od momentu przejęcia są trwale nierentowne i wymagają głębokiej restrukturyzacji, która pochłonie kolejne środki i nie daje gwarancji sukcesu. Alitalia, po tym jak pracownicy w referendum odrzucili plan restrukturyzacji, jest obecnie w stanie upadłości (co jednak nie musi prowadzić do bankructwa).gość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie