×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Leo Express pojedzie z Krakowa do Pragi


Czesko-polsko-słowacki przewoźnik uruchomi połączenie kolejowe z Krakowa do Pragi. Pociąg w Polsce zatrzyma się także w Katowicach.

Bardzo dużo mówiło się o trasie przewoźnika z Warszawy do Pragi, co miało być konkurencją dla PKP. Ostatecznie jednak przewoźnik zdecydował się na trasę Kraków - Katowice - Ostrawa - Ołomuniec - Praga.

Pomimo że pociągi już wczoraj pojawiły się na polskich torach (08.05), to jeszcze nie przewiozą pasażerów. Obecnie trwają testy dynamiczne. Leo Express 20 kwietnia otrzymał już certyfikat i jest w Polsce prawnie uznany jako polski przewoźnik i może obsługiwać połączenia kolejowe na terenie naszego kraju.


Aby pociągi ruszyły po polskich torach z pasażerami muszą zostać spełnione jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze składy muszą zostać dopuszczone do ruchu. Leo Express przygotował na dzień dzisiejszy 5 składów, które są gotowe do wjazdu do Polski. Druga sprawa to tzw. otwarty dostęp, który musi zostać uznany przez Urząd Transportu Kolejowego. Polega to na tym że przewoźnik składa wniosek o trasę, bez dotacji, na własne ryzyko komercyjne. UTK musi sprawdzić czy nowe połączenie nie wpłynie źle na inne połączenia oferowane w Polsce między innymi przez PKP Intercity.

Według zapowiedzi przewoźnika, pociągi wyjadą na nową trasę z pasażerami jak tylko zostaną dopełnione wszystkie formalności prawne, o których mowa wyżej.

W pociągach Leo Express będą dostępne trzy klasy podróży, premium, biznes i ekonomiczna. Pociągi będą również przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a o komfort pasażerów na pokładzie zadba personel pokładowy w formie stewardess i stewardów. Składy będą klimatyzowane a pasażerowie będą mieli dostęp do Wi-Fi. Na pokładzie będzie także dostępny system rozrywki pokładowej.

Fot. Phil Richards (flickr.com, CC)gość_f1528 - Profil
gość_f1528
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie