Leo Express pojedzie z Krakowa do Pragi

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
09 maja 2017 08:59
15 komentarzy
Czesko-polsko-słowacki przewoźnik uruchomi połączenie kolejowe z Krakowa do Pragi. Pociąg w Polsce zatrzyma się także w Katowicach.
Reklama

Bardzo dużo mówiło się o trasie przewoźnika z Warszawy do Pragi, co miało być konkurencją dla PKP. Ostatecznie jednak przewoźnik zdecydował się na trasę Kraków - Katowice - Ostrawa - Ołomuniec - Praga.

Pomimo że pociągi już wczoraj pojawiły się na polskich torach (08.05), to jeszcze nie przewiozą pasażerów. Obecnie trwają testy dynamiczne. Leo Express 20 kwietnia otrzymał już certyfikat i jest w Polsce prawnie uznany jako polski przewoźnik i może obsługiwać połączenia kolejowe na terenie naszego kraju.


Aby pociągi ruszyły po polskich torach z pasażerami muszą zostać spełnione jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze składy muszą zostać dopuszczone do ruchu. Leo Express przygotował na dzień dzisiejszy 5 składów, które są gotowe do wjazdu do Polski. Druga sprawa to tzw. otwarty dostęp, który musi zostać uznany przez Urząd Transportu Kolejowego. Polega to na tym że przewoźnik składa wniosek o trasę, bez dotacji, na własne ryzyko komercyjne. UTK musi sprawdzić czy nowe połączenie nie wpłynie źle na inne połączenia oferowane w Polsce między innymi przez PKP Intercity.

Według zapowiedzi przewoźnika, pociągi wyjadą na nową trasę z pasażerami jak tylko zostaną dopełnione wszystkie formalności prawne, o których mowa wyżej.

W pociągach Leo Express będą dostępne trzy klasy podróży, premium, biznes i ekonomiczna. Pociągi będą również przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a o komfort pasażerów na pokładzie zadba personel pokładowy w formie stewardess i stewardów. Składy będą klimatyzowane a pasażerowie będą mieli dostęp do Wi-Fi. Na pokładzie będzie także dostępny system rozrywki pokładowej.

Fot. Phil Richards (flickr.com, CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jjemiolo 2017-05-12 15:06   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Moje wrazenia z podrozy LEO miedzy Olomuncem a Praga, dwa lata temu, jak najlepsze. Trasa KRK-PRG ma tylko sens przez KTW i to po remoncie torow z KRK do KTW. Przez Chrzanow i Czechowice nie ma sensu bo tam przez szkody gornicze mozna zbierac grzyby z pociagu. W Czechach juz jedzie sie szybciej. Generalnie, na kolei juz jest lepiej ale jak dojdzie konkurencja pociagi powinny dominowac podroze do krajow osciennych.
gość_e92f4 2017-05-12 00:36   
gość_e92f4 - Profil gość_e92f4
gość_83076: Ale to jest niestety prawda. Leo Express próbuje wejść na Polski rynek już od dawna- jak widać- z marnym skutkiem. Urzędy kolejowe mogą wymyślić byle powód i od razu zablokować wejście konkurencji. I tak naprawdę nikt z tym nic nie zrobi, bo w interesie państwa jest ochrona monopolu PKP. Jednakże wraz z wejściem tzw. IV pakietu kolejowego (prawdopodobnie od 2020 roku) stosowanie takich zagrywek będzie zabronione.
gość_19d34 2017-05-11 18:03   
gość_19d34 - Profil gość_19d34
Dzisiaj był w Poznaniu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama