×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Chiński konkurent Boeinga i Airbusa odbył pierwszy lot


Z lotniska w Szanghaju-Pudong w pierwszy lot testowy wystartował dziś (5.05) chiński odrzutowiec pasażerski średniego zasięgu COMAC C919. Maszyna ma konkurować z boeingami 737 i airbusami A320.


Pierwszy lot trwał ok. godziny i 20 minut i przebiegł bez problemów. Wydarzenie było niezwykle szeroko transmitowane w mediach tradycyjnych i społecznościowych - chińscy internauci mogli m.in. przez cały czas lotu oglądać transmisję na żywo z kokpitu. Ani Airbus, ani Boeing nigdy wcześniej nie zapewnili takiej możliwości. Według CNN, tylko na portalu Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera, transmisję na żywo oglądały 2 mln osób. 


Wkrótce do programu testowego ma dołączyć drugi COMAC C919, co ma przyspieszyć testy naziemne. 

Pierwsza dostawa COMAC-a C919 jest zaplanowana na 2020 r. Oryginalnie samolot miał zacząć przewozić pasażerów już w 2015 r. 

Jak do tej pory państwowy COMAC zebrał prawie 570 zamówień na odrzutowce C919. Z wyjątkiem 10 potwierdzonych zamówień wraz z 10 opcjami od amerykańskiego leasingodawcy GECAS, wszystkie pozostałe samoloty mają trafić do przewoźników lub firm leasingowych z Chin. 

Maksymalnie 168-miejscowy C919 ma konkurować głównie z airbusami A319neo i boeingami 737 MAX 7. Do 2035 r. COMAC chce zdobyć jedną trzecią udziału w chińskim rynku samolotów wąskokadłubowych i jedną piątą w światowym. Samoloty są napędzane silnikami CFM International LEAP-1C.gość_65ac2 - Profil
gość_65ac2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie