×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Tajskie linie pracują nad nową strategią


Linie Thai Airways, Thai Smile i Nok Air pracują nad nową strategią dla całej grupy. Prawdopodobne są zmiany w siatce połączeń oraz wprowadzenie wspólnego zarządu dla wszystkich trzech przedsiębiorstw.Reorganizacja działalności grupy jest niezbędna z uwagi na słabe wyniki finansowe przewoźników i silną konkurencję ze strony lokalnych przewoźników niskokosztowych, takich jak Thai Air Asia czy Thai Lion Air. W 2016 r. linie Thai Airways razem z Thai Smile zarobiły zaledwie 15 mln bahtów (ok. 1,7 mln zł) netto), podczas gdy Nok Air straciły aż 2,8 mln bahtów netto (ok. 310 mln zł). 

Jak donoszą tajskie media, w ramach restrukturyzacji wszystkie trzy linie, obecnie zarządzane niezależnie, będą miały jeden zarząd, a ich siatki połączeń zostaną tak przeorganizowane, aby ograniczyć wewnętrzną konkurencję i jak najlepiej wykorzystać zarówno potencjał lotów point-to-point, jak i huby na obydwu lotniskach w Bangkoku. Dzięki temu wszystkie trzy linie mają sobie wzajemnie dowozić pasażerów. 


W najgorszej sytuacji jest linia Nok Air, która należy w 39,2 proc. do Thai Airways. Niskokosztowy przewoźnik potrzebuje dokapitalizowania i uzyskał zgodę akcjonariuszy na podniesienie kapitału firmy o 1,5 mld bahtów. Thai Airways, jako główny udziałowiec, wpłaci 600 mln bahtów. 


Thai Smile to niskokosztowa linia w pełni należąca do Thai Airways. Przejęła ona obsługę przede wszystkim tras krajowych z głównego lotniska w Bangkoku, Suvarnabhumi. Według wielu analityków oferty Thai Smile i Nok Air (ta druga linia lata z lotniska Don Muang, które opisywaliśmy w cyklu "Lądujemy w...") są konkurencyjne, a tym samym jest to struktura bardzo nieefektywna dla całej grupy.

fot. Dominik Sipinskigość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie