Tajskie linie pracują nad nową strategią

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 maja 2017 17:10
Linie Thai Airways, Thai Smile i Nok Air pracują nad nową strategią dla całej grupy. Prawdopodobne są zmiany w siatce połączeń oraz wprowadzenie wspólnego zarządu dla wszystkich trzech przedsiębiorstw.
Reklama

Reorganizacja działalności grupy jest niezbędna z uwagi na słabe wyniki finansowe przewoźników i silną konkurencję ze strony lokalnych przewoźników niskokosztowych, takich jak Thai Air Asia czy Thai Lion Air. W 2016 r. linie Thai Airways razem z Thai Smile zarobiły zaledwie 15 mln bahtów (ok. 1,7 mln zł) netto), podczas gdy Nok Air straciły aż 2,8 mln bahtów netto (ok. 310 mln zł).

Jak donoszą tajskie media, w ramach restrukturyzacji wszystkie trzy linie, obecnie zarządzane niezależnie, będą miały jeden zarząd, a ich siatki połączeń zostaną tak przeorganizowane, aby ograniczyć wewnętrzną konkurencję i jak najlepiej wykorzystać zarówno potencjał lotów point-to-point, jak i huby na obydwu lotniskach w Bangkoku. Dzięki temu wszystkie trzy linie mają sobie wzajemnie dowozić pasażerów.


W najgorszej sytuacji jest linia Nok Air, która należy w 39,2 proc. do Thai Airways. Niskokosztowy przewoźnik potrzebuje dokapitalizowania i uzyskał zgodę akcjonariuszy na podniesienie kapitału firmy o 1,5 mld bahtów. Thai Airways, jako główny udziałowiec, wpłaci 600 mln bahtów.


Thai Smile to niskokosztowa linia w pełni należąca do Thai Airways. Przejęła ona obsługę przede wszystkim tras krajowych z głównego lotniska w Bangkoku, Suvarnabhumi. Według wielu analityków oferty Thai Smile i Nok Air (ta druga linia lata z lotniska Don Muang, które opisywaliśmy w cyklu "Lądujemy w...") są konkurencyjne, a tym samym jest to struktura bardzo nieefektywna dla całej grupy.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama