Polacy podróżują oszczędnie i w parach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 kwietnia 2017 18:40
Ponad dwie trzecie Polaków najbardziej lubi podróżować ze swoim partnerem lub partnerką - wynika z badania wyszukiwarki momondo. Równocześnie niemal połowa rezygnuje z zakupów podczas wakacji, aby oszczędzić.
Reklama

Jak wynika z badania momondo, globalnej wyszukiwarki biletów, zakwaterowania i wynajmu samochodów, 69 proc. Polaków najbardziej lubi podróżować ze swoim partnerem lub partnerką. To nawet nieco więcej, niż wynosi światowa średnia.

- Wyniki naszego badania okazały się dość zaskakujące. W skali globalnej, ponad 66 proc. respondentów najchętniej podróżuje z partnerem, a tylko 43 proc. woli spędzać wakacje z przyjaciółmi - mówi Marta Krywult, online marketing manager w momondo.

Z badania wynika także, że co trzeci Polak rezerwuje pieniądze na wakacje, choć równocześnie nie lubimy za nie przepłacać. Cena to główne kryterium wyboru zarówno lotu, jak i zakwaterowania. Dla 41 proc. Polaków cena jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie lotu, a 51 proc. kieruje się nią przy wyborze hotelu.

Oszczędni jesteśmy także już podczas podróży. 44 proc. respondentów rezygnuje z zakupów, żeby oszczędzić pieniądze podczas wakacji, ale tylko 8 proc. rezygnuje ze zwiedzania i dodatkowych atrakcji.

Jednak nie wybieramy najtańszych form noclegu.

- Większość z nas ceni sobie wygodne łóżka, szczególnie jeśli ktoś je za nas pościeli. Dlatego też 57 proc. z badanych woli korzystać z hotelu niż z innych rodzajów zakwaterowania - dodaje Krywult.


Średnio bilety ankietowani rezerwują 69 dni przed wylotem. Wyjeżdżając za granicę, zakwaterowanie wybieramy 44 dni przed podróżą. Podczas wyjazdów krajowych dajemy sobie nieco ponad trzy tygodnie na zabukowanie pokoju. Nie jest zaskoczeniem, że ponad jedna trzecia najpierw znajduje dogodne loty, a dopiero potem zabiera się za szukanie hotelu. 33 proc. respondentów zadeklarowało, że ceni sobie opinie innych gości i bierze je pod uwagę przy rezerwacji hoteli, a 42 proc. ankietowanych zwraca uwagę na hotelowe gwiazdki.

Wakacje Polaków trwają średnio tydzień, a 37 proc. dzieli się swoimi podróżami z przyjaciółmi i rodziną w mediach społecznościowych.

W badaniu momondo pod lupę zostały wzięte także preferencje podróżnicze Polaków, w tym najchętniej wyszukiwane kierunki. W 2017 r. Polacy skłaniają się bardziej w stronę europejskich kierunków.

- Zeszłorocznym hitem był Bangkok ze względu na optymalne koszty pobytu, wspaniałe jedzenie oraz wyjątkowy energiczny klimat życia nocnego. Poza tym, z racji sprzyjającej pogody, jest to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku. W 2017 r. kierunkiem, którego popularność najbardziej wzrosła jest Madera. W porównaniu z 2016 r. zainteresowanie tym kierunkiem wzrosło o ponad 158 proc. - dodaje Marta Krywult.

Dane pochodzą z ponad 400 milionów wyszukiwań momondo, które miały miejsce od stycznia 2016 r. do marca 2017 r. oraz z badania na temat zwyczajów podróżnych z całego świata przeprowadzonego pośród 23 149 osób. W grupie badawczej znalazło się 1001 respondentów z Polski.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama