×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa Group kończy z zasadą dwóch osób w kokpicie


Linie Lufthansa, Austrian Airlines i Swiss zrezygnują od 1 maja z wymogu, by w kokpicie w trakcie lotu zawsze były dwie osoby. Został on wprowadzony po celowym rozbiciu samolotu przez pilota linii Germanwings w marcu 2015 r.


Niemiecki koncern uznał, że procedura nie zwiększa poziomu bezpieczeństwa, a nawet może je obniżać ze względu na tworzące się zamieszanie w kokpicie oraz większą liczbę osób przebywających w nim. Decyzję poprzedził dokładne analizy. 

Lufthansa Group zamierza utrzymać zaostrzone środki bezpieczeństwa dotyczące dostępu do kokpitu, ale zezwoli, by w niektórych fazach lotu przebywał w nim tylko jeden pilot. Najbardziej typową sytuacją tego typu jest wyjście jednego z pilotów do łazienki. 

Wymaganie dotyczące obecności dwóch osób w kokpicie w każdym momencie lotu wprowadzono po katastrofie samolotu linii Germanwings w marcu 2015 r. Rejs 4U 9525 zakończył się tragicznie po celowym rozbiciu maszyny przez pilota Andreas Lubitza. W efekcie borykający się z problemami psychicznymi pilot zamordował 149 osób, w tym sześcioro członków załogi, oraz popełnił samobójstwo. Mógł on przejąć pełną kontrolę nad samolotem dzięki temu, że znalazł się sam w kokpicie i zamknął go od środka.

Choć Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) po katastrofie wydała rekomendację dotyczącą tego, aby w kokpicie zawsze były dwie osoby, nie jest to obowiązujące prawo. Linie nie muszą wdrażać tej rekomendacji. gość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie