Lufthansa Group kończy z zasadą dwóch osób w kokpicie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 kwietnia 2017 08:00
Linie Lufthansa, Austrian Airlines i Swiss zrezygnują od 1 maja z wymogu, by w kokpicie w trakcie lotu zawsze były dwie osoby. Został on wprowadzony po celowym rozbiciu samolotu przez pilota linii Germanwings w marcu 2015 r.
Reklama

Niemiecki koncern uznał, że procedura nie zwiększa poziomu bezpieczeństwa, a nawet może je obniżać ze względu na tworzące się zamieszanie w kokpicie oraz większą liczbę osób przebywających w nim. Decyzję poprzedził dokładne analizy.

Lufthansa Group zamierza utrzymać zaostrzone środki bezpieczeństwa dotyczące dostępu do kokpitu, ale zezwoli, by w niektórych fazach lotu przebywał w nim tylko jeden pilot. Najbardziej typową sytuacją tego typu jest wyjście jednego z pilotów do łazienki.

Wymaganie dotyczące obecności dwóch osób w kokpicie w każdym momencie lotu wprowadzono po katastrofie samolotu linii Germanwings w marcu 2015 r. Rejs 4U 9525 zakończył się tragicznie po celowym rozbiciu maszyny przez pilota Andreas Lubitza. W efekcie borykający się z problemami psychicznymi pilot zamordował 149 osób, w tym sześcioro członków załogi, oraz popełnił samobójstwo. Mógł on przejąć pełną kontrolę nad samolotem dzięki temu, że znalazł się sam w kokpicie i zamknął go od środka.

Choć Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) po katastrofie wydała rekomendację dotyczącą tego, aby w kokpicie zawsze były dwie osoby, nie jest to obowiązujące prawo. Linie nie muszą wdrażać tej rekomendacji.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama