×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Southwest Airlines kończą z overbookingiem


Amerykańskie niskokosztowe linie Southwest Airlines podjęły decyzję, że nie będą sprzedawać więcej biletów na lot niż jest miejsc na pokładzie. Koniec overbookingu to efekt skandalu podczas rejsu konkurencyjnych linii United.


Według Gary'ego Kelly'ego, prezesa Southwest Airlines, linia już wcześniej rozważała rezygnację z praktyki overbookingu, a incydent na pokładzie lotu UA3411 tylko przyspieszył tę decyzję. Low-cost zakończy overbooking jeszcze w tym kwartale.

Kelly podkreślił, że już teraz Southwest prawie nie stosuje overbookingu. Ocenił, że w 143-miejscowych boeingach 737-700 przewoźnika może być jeden "dodatkowy" pasażer. Z tego powodu efekt finansowy zrezygnowania z praktyki będzie nieznaczny.

Po incydencie na pokładzie samolotu United także amerykański Kongres zapowiedział, że przyjrzy się praktykom overbookingu. Niewykluczone, że zostaną wprowadzone regulacje ograniczające lub nawet zakazujące tej praktyki. 


Przewoźnicy stosują overbooking w celu maksymalizacji przychodów z lotu. Zdarza się bowiem, że pasażerowie nie stawiają się na wykupiony lot. Linia w oparciu o dane z wielu lat i symulacje jest w stanie mniej więcej przewidzieć prawdopodobieństwo tego, że pasażerowie nie pojawią się na lotnisku. Z tego powodu zwykle, nawet jeśli zostało sprzedanych więcej biletów niż jest miejsc, nie powoduje to większych problemów. Jednak gdy przy bramce wyjściowej pojawi się więcej pasażerów, niż założyła linia, zwykle prowadzi to do konfliktu i nadszarpnięcia wizerunku przewoźnika. 

W przypadku lotu UA3411 nie doszło jednak do overbookingu. Linia nie sprzedała zbyt wielu miejsc, tylko w ostatniej chwili postanowiła przeznaczyć cztery miejsca dla podróżującej służbowo załogi. Z tego powodu czterech pasażerów musiało opuścić pokład już po zajęciu miejsc.

Kelly przyznał w rozmowie z reporterami, że rezygnacja z overbookingu nie oznacza, że nie zdarzą się sytuacje odmowy boardingu. Jest to możliwe np. wtedy, gdy ze względów operacyjnych linia będzie musiała podstawić mniejszy samolot.

fot. Dominik Sipinski



gość_a9027 - Profil
gość_a9027
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie