Sąd Europejski po stronie Ryanaira w kwestii składek społecznych

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 kwietnia 2017 07:20
Sąd Europejski zadecydował, że narodowe organy zapewniające świadczenia społeczne muszą uznawać składki opłacane przez pracodawcę w innym kraju Unii Europejskiej. Ryanair liczy, że dzięki temu odzyska 15 mln euro.
Reklama

Zgodnie z wyrokiem w sprawie "A Rosa", narodowe urzędy obsługujące świadczenia społeczne nie mogą wymagać, by pracodawca opłacał składki za pracowników zatrudnionych w sektorze transportu międzynarodowego tymczasowo zbazowanych w jednym kraju, jeśli równocześnie opłaca ich składki w kraju stałej bazy.

W praktyce sprawa dotyczyła tymczasowych przenosin pracowników Ryanaira do bazy w Marsylii na sezon letni. Przez resztę roku byli oni zatrudnieni w Irlandii i mieli tam w pełni oskładkowane umowy o pracę. Jednak Francuski Urząd Ubezpieczeń Społecznych dotąd odmawiał akceptowania wystawionych w Irlandii certyfikatów i wymagał, by w momencie przenosin pracowników do Francji Ryanair zaczął tam również odprowadzać składki.

To doprowadziło do podwójnego oskładkowania tej samej umowy. Sąd Europejski uznał, że to złamanie prawa europejskiego, a Ryanair liczy na zwrot 15 mln euro oraz natychmiastowe umorzenie postępowania w sprawie kolejnych składek, których nie odprowadził we Francji.

Podobne postępowanie toczy się między Ryanairem a władzami we Włoszech. Irlandzki przewoźnik liczy na umorzenie go w świetle wyroku Sądu Europejskiego.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama