×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Sąd Europejski po stronie Ryanaira w kwestii składek społecznych


Sąd Europejski zadecydował, że narodowe organy zapewniające świadczenia społeczne muszą uznawać składki opłacane przez pracodawcę w innym kraju Unii Europejskiej. Ryanair liczy, że dzięki temu odzyska 15 mln euro.

Zgodnie z wyrokiem w sprawie "A Rosa", narodowe urzędy obsługujące świadczenia społeczne nie mogą wymagać, by pracodawca opłacał składki za pracowników zatrudnionych w sektorze transportu międzynarodowego tymczasowo zbazowanych w jednym kraju, jeśli równocześnie opłaca ich składki w kraju stałej bazy. 

W praktyce sprawa dotyczyła tymczasowych przenosin pracowników Ryanaira do bazy w Marsylii na sezon letni. Przez resztę roku byli oni zatrudnieni w Irlandii i mieli tam w pełni oskładkowane umowy o pracę. Jednak Francuski Urząd Ubezpieczeń Społecznych dotąd odmawiał akceptowania wystawionych w Irlandii certyfikatów i wymagał, by w momencie przenosin pracowników do Francji Ryanair zaczął tam również odprowadzać składki. 

To doprowadziło do podwójnego oskładkowania tej samej umowy. Sąd Europejski uznał, że to złamanie prawa europejskiego, a Ryanair liczy na zwrot 15 mln euro oraz natychmiastowe umorzenie postępowania w sprawie kolejnych składek, których nie odprowadził we Francji. 

Podobne postępowanie toczy się między Ryanairem a władzami we Włoszech. Irlandzki przewoźnik liczy na umorzenie go w świetle wyroku Sądu Europejskiego. gość_70cbf - Profil
gość_70cbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie