×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Najbardziej ekologiczny terminal otwarty w Oslo


Nowa część terminala lotniska Gardermoen w Oslo to pierwszy na świecie lotniskowy budynek z certyfikatem środowiskowym BREEAM "Excellent". Rozbudowa zwiększy przepustowość lotniska z 19 do 30 mln pasażerów rocznie.


Nowa część terminala to pirs o długości 300 m i powierzchni 115 tys. m kw. Został zaprojektowany przez biuro Nordic-Office of Architecture, to samo, które zaprojektowało otwartą w 1998 r. istniejącą część terminala. Nowy pirs jest utrzymany w dokładnie takim samym stylu. 


Dzięki inwestycji przepustowość lotniska wzrośnie z 19 do 30 mln pasażerów rocznie. Mimo powiększenia terminala, ścieżka pasażera nawet w przypadku najdalszych bramek nie przekracza 450 metrów. To jeden z najbardziej kompaktowych terminali. 

Nowy pirs to najbardziej ekologiczny budynek terminala na świecie. Głównym założeniem projektantów było odzyskiwanie jak największej ilości energii. Terminal w lecie jest chłodzony śniegiem zebranym zimą na pasach startowych. W środku zastosowano drewno ze zrównoważonego wyrębu w Skandynawii, a do zaprawy cementowej dodano pył wulkaniczny. W efekcie budynek produkuje o 35 proc. mniej dwutlenku węgla.

Do tego zużycie energii w budynku jest aż o 50 proc. niższe. Na dużą skalę zastosowano naturalne oświetlenie, a dzięki dużym, panoramicznym oknom na końcu pirsu i ciągnącym się wzdłuż świetlikom pasażerowie nie mają poczucia bycia zamkniętymi. Przestronność i jasność terminala ułatwia też odnajdywanie drogi.

gość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie