Najbardziej ekologiczny terminal otwarty w Oslo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 kwietnia 2017 09:00
Nowa część terminala lotniska Gardermoen w Oslo to pierwszy na świecie lotniskowy budynek z certyfikatem środowiskowym BREEAM "Excellent". Rozbudowa zwiększy przepustowość lotniska z 19 do 30 mln pasażerów rocznie.
Reklama

Nowa część terminala to pirs o długości 300 m i powierzchni 115 tys. m kw. Został zaprojektowany przez biuro Nordic-Office of Architecture, to samo, które zaprojektowało otwartą w 1998 r. istniejącą część terminala. Nowy pirs jest utrzymany w dokładnie takim samym stylu.


Dzięki inwestycji przepustowość lotniska wzrośnie z 19 do 30 mln pasażerów rocznie. Mimo powiększenia terminala, ścieżka pasażera nawet w przypadku najdalszych bramek nie przekracza 450 metrów. To jeden z najbardziej kompaktowych terminali.

Nowy pirs to najbardziej ekologiczny budynek terminala na świecie. Głównym założeniem projektantów było odzyskiwanie jak największej ilości energii. Terminal w lecie jest chłodzony śniegiem zebranym zimą na pasach startowych. W środku zastosowano drewno ze zrównoważonego wyrębu w Skandynawii, a do zaprawy cementowej dodano pył wulkaniczny. W efekcie budynek produkuje o 35 proc. mniej dwutlenku węgla.

Do tego zużycie energii w budynku jest aż o 50 proc. niższe. Na dużą skalę zastosowano naturalne oświetlenie, a dzięki dużym, panoramicznym oknom na końcu pirsu i ciągnącym się wzdłuż świetlikom pasażerowie nie mają poczucia bycia zamkniętymi. Przestronność i jasność terminala ułatwia też odnajdywanie drogi.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama