United: Do 10 tys. dolarów za rezygnację z lotu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 kwietnia 2017 14:20
2 komentarze
Linie United ogłosiły program zmian w procedurach dotyczących overbookingu i zmiany rezerwacji pasażerów, dla których zabrakło miejsca. Za dobrowolne zrzeczenie się fotela pasażerowie będą mogli otrzymać nawet 10 tys. dolarów.
Reklama

Zmiany to efekt incydentu, do którego doszło na początku kwietnia. Wezwana przez załogę policja brutalnie pobiła wtedy pasażera, który nie chciał zrezygnować z lotu. Co prawda nie było overbookingu, ale przewoźnik potrzebował miejsca dla swoich pracowników.

- Analiza tego, co stało się na pokładzie UA3411 pokazuje, że tego dnia wiele rzeczy poszło źle. Ale główny wniosek jest prosty: nasze procedury i podejście zaprzeczyły naszym wartościom oraz uniemożliwiły zrobienie tego, co właściwe - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Oscar Munoz, prezes United.

Teraz United zapowiada, że nie będzie wzywać policji w takich sytuacjach. Siły porządkowe mają być wzywane jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa w samolocie. Przewoźnik deklaruje też, że pasażerowie, którzy zajmą już miejsce, nigdy nie będą proszeni o opuszczenie fotela.

Osoby, które dobrowolnie zrezygnują z lotu przed boardingiem będą mogły liczyć na nawet 10 tys. dolarów kompensacji. Obecnie górna granica nie jest wyznaczona, ale rzadko linia oferuje ponad tysiąc dolarów. Powstanie też zautomatyzowany system do poszukiwania wolontariuszy do rezygnacji z lotu.


Pracownicy linii będą mieli też do dyspozycji więcej możliwości zmiany rezerwacji - na przykład oferując loty na pobliskie lotniska, a nawet wykupując pasażerom bilety na rejsy innych linii. Załogi będą też przechodziły regularne szkolenia z takich sytuacji i będą mogły szybciej podejmować decyzje na niższym szczeblu.

Overbooking ma być także stosowany rzadziej (choć linia nie zrezygnuje całkowicie z tej praktyki), a w przypadku lotów pracowników linii będą oni musieli mieć bilety z potwierdzonym miejscem na najpóźniej godzinę przed odlotem.

United zapowiada także - choć bez związku z incydentem na pokładzie lotu UA3411 - przyjęcie polityki "no questions asked" w odniesieniu do zagubionego bagażu. Oznacza to rezygnację ze skomplikowanych formalności, których musi dopełnić pasażer, aby odzyskać swoją torbę.

Część zmian obowiązuje od razu, inne będą wprowadzane w ciągu najbliższych miesięcy.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_38cb8 2017-04-28 12:37   
gość_38cb8 - Profil gość_38cb8
dla mnie United już nie istnieje...
kemot97 2017-04-27 15:30   
kemot97 - Profil kemot97
ja im nawet bardziej pomoge. Zreszkam sie dobrowolnie latania United, nawet biletu nie kupie - moge prosic o 10tysi? :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama