Air Koryo szuka nowych źródeł dochodów

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 kwietnia 2017 12:00
1 komentarz
Air Koryo Cola, Air Koryo Taxi, sprzedaż papierosów i paliwa pod własną marką - tak północnokoreańskie linie lotnicze Air Koryo próbują zdobyć pieniądze niezbędne do utrzymania operacji lotniczych.

Reklama

Linie Air Koryo zdecydowały się na dywersyfikację źródeł przychodu po tym, gdy pogłębiła się izolacja Korei Północnej na arenie międzynarodowej i pogorszyły stosunki międzynarodowe tego kraju z dotychczasowym sojusznikiem, Chinami. Ma to związek głównie z powtarzanymi mimo międzynarodowych wezwań próbami rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Air Koryo jest na czarnej liście amerykańskiego Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC), należącego do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego ONZ wprowadził zakaz sprzedaży paliwa lotniczego do Korei Północnej, niezależnie od tego, skąd paliwo to pochodzi. Zakaz obejmuje także przyznanie pozwoleń na starty i lądowania statkom powietrznym zarejestrowanym w Korei Północnej, jeżeli na pokładach znajdują się towary objęte sankcjami. Rządy w Kuwejcie oraz w Malezji zakazały samolotom Air Koryo korzystania z lotnisk na terytorium swoich krajów niezależnie od rodzaju przewożonego cargo.

Jak informuje agencja Reuters, by przeciwdziałać skutkom finansowym nałożonych sankcji, linie lotnicze Air Koryo zdecydowały się działać w branży handlowej - przewoźnik sprzedaje pod własną marką napoje typu cola i papierosy, oprócz tego prowadzi sieć stacji paliw oraz korporację taksówkową.

W ten sposób władze częściowo obchodzą międzynarodowe embarga, bo o ile rząd Korei Północnej nie może swobodnie handlować z innymi krajami, to linie lotnicze - jako teoretycznie niezależne, choć państwowe przedsiębiorstwo - nie podlegają tym samym ograniczeniom.

Nie jest wykluczone, że niedługo północnokoreański przewoźnik będzie jednak zmuszony zmagać się z poważniejszymi problemami. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, rozważa nałożenie embarga na eksport ropy do Korei Północnej oraz wprowadzenie globalnego zakazu lotów dla Air Koryo. Nie wiadomo jednak, czy Chiny i Rosja, najbliżsi sojusznicy Korei Północnej, dostosowaliby się do jednostronnej amerykańskiej decyzji.


fot. Papas Dos, Roman Harak (Flickr/CC)

Tagi
air koryo

Ostatnie komentarze

gość_3f0f5 2017-04-27 17:55   
gość_3f0f5 - Profil gość_3f0f5
Szkoda tylko że Trampek nie jest tak stanowczy wobec Rosji rozjeżdżającej Ukrainę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama