CSeries z certyfikacją stromego podejścia

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 kwietnia 2017 09:30
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Transport Canada certyfikowały samolot bombardier CSeries CS100 do wykonywania stromych podejść do lądowania. To umożliwia rozpoczęcia lotów do Londynu-City.
Reklama

Certyfikacja poświadcza, że samolotem można bezpiecznie podchodzić do lądowania na ścieżce o nachyleniu do 5,5 proc., niemal dwukrotnie więcej niż standardowe 3 proc. Tak stromo ląduje się m.in. w Londynie-City, miejskim porcie lotniczym obsługującym stolicę Wielkiej Brytanii. Z uwagi na wysokie wieżowce w sąsiedztwie lotniska, samoloty muszą szybciej niż normalnie zniżać do lądowania oraz wznosić się po starcie.

Linie Swiss już zapowiedziały, że skierują samolot do obsługi trasy z Londynu-City do Zurychu i Genewy.

Możliwości operacji w Londynie-City ograniczają, poza stromą ścieżką podejścia, także krótki pas startowy oraz niewielka płyta postojowa. Z tego powodu tylko niektóre modele samolotów mogą być wykorzystywane do lotów z tego portu lotniczego. Obecnie niemal 45 proc. rejsów obsługują embraery 190, a kolejne 20 proc. - bombardiery Q400. Popularne są także odrzutowe Avro RJ85 i embraery 170. Największymi samolotami regularnie latającymi do Londynu-City są airbusy A318, które latają w konfiguracji tylko z klasą biznes do Nowego Jorku-JFK.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama