Możliwe rozszerzenie zakazu elektroniki na Europę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 kwietnia 2017 07:20
1 komentarz
Władze Stanów Zjednoczonych rozważają rozszerzenie zakazu przewożenia dużych urządzeń elektronicznych na lotach do tego kraju na całą Europę - podaje "The Guardian".
Reklama

Brytyjski dziennik, powołując się na nieoficjalne źródła w rządzie w Londynie, twierdzi, że zakaz byłby kopią przepisów obowiązujacych na lotach z siedmiu państw arabskich i Turcji do Stanów. Pasażerowie tych połączeń nie mogą wnosić na pokład urządzeń elektronicznych większych od smartfona. Sprzęty takie jak laptopy czy tablety muszą być nadawane w bagażu rejestrowanym.

Przepisy te zostały wprowadzone rzekomo ze względów bezpieczeństwa z uwagi na ryzyko wniesienia na pokład udającej sprzęt elektroniczny bomby.

Decyzja władz lotniczych USA została skrytykowana m.in. przez stowarzyszenie przewoźników IATA i Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotnictwa. Zwracają one uwagę, że taki sam ładunek wybuchowy można teoretycznie umieścić w sprzęcie nadanym w bagażu rejestrowanym, choć ryzyko takiego zdarzenia jest minimalne. Do tego przewożenie sprzętów z bateriami litowymi pod pokładem zwiększa ryzyko związane z możliwością ich samozapłonu.

Władze Stanów Zjednoczonych na razie nie potwierdzają, że chcą rozszerzyć zakaz, ale przyznają, że przepisy są ciągle aktualizowane.

Po wprowadzeniu zakazu ruch lotniczy z krajów arabskich do Stanów wyraźnie zmalał, co doprowadziło m.in. do zmniejszenia liczby połączeń Emirates do USA. Wielu analityków ocenia, że wprowadzenie zakazu mogło być obliczone na uderzenie w te linie arabskie.

Podobny zakaz, choć obejmujący mniejszą liczbę krajów, obowiązuje na lotach do Wielkiej Brytanii.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_89b60 2017-05-11 15:39   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
Czy ktoś może mi wyjaśnić sens takiego zakazu? "Przepisy te zostały wprowadzone rzekomo ze względów bezpieczeństwa z uwagi na ryzyko wniesienia na pokład udającej sprzęt elektroniczny bomby." Ale przecież taka "bomba" jest równie niebezpieczna na pokładzie, co w luku bagażowym.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama