×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Modlin: Rozbudowa ruszy pod koniec roku


Pod koniec tego roku ruszy rozbudowa lotniska w Modlinie. Przepustowość zostanie zwiększona dwukrotnie, zostanie wybudowany hotel, a do lotniska w końcu dojedzie kolej.


W pierwszej kolejności zostanie rozbudowane wschodnie skrzydło, w którym znajduje się część odlotowa lotniska w Modlinie. Przepustowość portu wzrośnie dwukrotnie, jak zapowiada Leszek Chorzewski, p.o. prezesa portu. Obecnie przepustowość lotniska to 3 mln pasażerów rocznie. 

Przy okazji rozbudowy lotniska władze portu mają zadbać o poprawę komfortu oczekiwania na samolot. Na pewno nie zostaną zbudowane rękawy, jednak lotnisko zapowiada poprawę w zakresie ścieżek prowadzących z terminala do samolotu. 

Część przylotowa może zostać powiększona później - decyzja o jej rozbudowie będzie zależeć od dostępnych środków finansowych. 

Wraz z rozbudową lotniska, w końcu do terminala ma dotrzeć bezpośrednio kolej. Zostały już podjęte pierwsze kroki w tym kierunku. Stacja będzie naziemna i ma znajdować się w bliskim sąsiedztwie portu. Lotnisko tym samym odeszło od droższej, ale wygodniejszej dla pasażerów stacji podziemnej. Stacja kolejowa to inwestycja lotniska, ale za wykonanie linii kolejowej od trasy Warszawa-Gdańsk zapłaci PKP PLK. 

Obok stacji kolejowej powstanie trzygwiazdkowy hotel, który prawdopodobnie będzie działał pod marką jednej z popularnych międzynarodowych sieci. Port lotniczy wydzierżawi grunt deweloperowi, który zbuduje i będzie zarządzał obiektem. Przy okazji planowanego wprowadzenia przez Ryanaira biletów z przesiadkami w ramach swojej siatki połączeń, Modlin może stać się bardzo atrakcyjnym punktem przesiadkowym. Linia lata obecnie z tego portu lotniczego do 44 miast.

Rozbudowa ma ruszyć pod koniec tego roku. Przewidywany czas trwania prac to 2,5 roku. Szczegółowe plany i projekt rozbudowy lotniska władze portu mają zaprezentować na konferencji w maju.

Zmiany nastąpią też w zakresie infrastruktury technicznej lotniska. Rozważane jest wprowadzenie zdalnej wieży kontroli lotów. Kontrolerzy pracowaliby w Warszawie, a w Modlinie obecni byliby tylko dyżurni portu. Wcześniej planowano wprawdzie budowę nowej wieży kontroli lotów w Modlinie, jednak, jak wynika z naszych informacji, lotnisko zaproponowało zbyt wygórowaną cenę za dzierżawę terenu pod nowy obiekt zarządzany przez Polską Agencje Żeglugi Powietrznej.

grafika Dominik Sipinski
gość_bf650 - Profil
gość_bf650
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie