Modlin: Rozbudowa ruszy pod koniec roku

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
25 kwietnia 2017 17:09
13 komentarzy
Pod koniec tego roku ruszy rozbudowa lotniska w Modlinie. Przepustowość zostanie zwiększona dwukrotnie, zostanie wybudowany hotel, a do lotniska w końcu dojedzie kolej.
Reklama

W pierwszej kolejności zostanie rozbudowane wschodnie skrzydło, w którym znajduje się część odlotowa lotniska w Modlinie. Przepustowość portu wzrośnie dwukrotnie, jak zapowiada Leszek Chorzewski, p.o. prezesa portu. Obecnie przepustowość lotniska to 3 mln pasażerów rocznie.

Przy okazji rozbudowy lotniska władze portu mają zadbać o poprawę komfortu oczekiwania na samolot. Na pewno nie zostaną zbudowane rękawy, jednak lotnisko zapowiada poprawę w zakresie ścieżek prowadzących z terminala do samolotu.

Część przylotowa może zostać powiększona później - decyzja o jej rozbudowie będzie zależeć od dostępnych środków finansowych.

Wraz z rozbudową lotniska, w końcu do terminala ma dotrzeć bezpośrednio kolej. Zostały już podjęte pierwsze kroki w tym kierunku. Stacja będzie naziemna i ma znajdować się w bliskim sąsiedztwie portu. Lotnisko tym samym odeszło od droższej, ale wygodniejszej dla pasażerów stacji podziemnej. Stacja kolejowa to inwestycja lotniska, ale za wykonanie linii kolejowej od trasy Warszawa-Gdańsk zapłaci PKP PLK.

Obok stacji kolejowej powstanie trzygwiazdkowy hotel, który prawdopodobnie będzie działał pod marką jednej z popularnych międzynarodowych sieci. Port lotniczy wydzierżawi grunt deweloperowi, który zbuduje i będzie zarządzał obiektem. Przy okazji planowanego wprowadzenia przez Ryanaira biletów z przesiadkami w ramach swojej siatki połączeń, Modlin może stać się bardzo atrakcyjnym punktem przesiadkowym. Linia lata obecnie z tego portu lotniczego do 44 miast.

Rozbudowa ma ruszyć pod koniec tego roku. Przewidywany czas trwania prac to 2,5 roku. Szczegółowe plany i projekt rozbudowy lotniska władze portu mają zaprezentować na konferencji w maju.

Zmiany nastąpią też w zakresie infrastruktury technicznej lotniska. Rozważane jest wprowadzenie zdalnej wieży kontroli lotów. Kontrolerzy pracowaliby w Warszawie, a w Modlinie obecni byliby tylko dyżurni portu. Wcześniej planowano wprawdzie budowę nowej wieży kontroli lotów w Modlinie, jednak, jak wynika z naszych informacji, lotnisko zaproponowało zbyt wygórowaną cenę za dzierżawę terenu pod nowy obiekt zarządzany przez Polską Agencje Żeglugi Powietrznej.

grafika Dominik Sipinski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_91eff 2017-04-30 00:04   
gość_91eff - Profil gość_91eff
to tylko kwestia czasu jak w Wmi pojawi sie kolejna linia
gość_c7244 2017-04-29 15:08   
gość_c7244 - Profil gość_c7244
Trzymam kciuki za niepowodzenie tej rozbudowy, która jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
gość_89b60 2017-04-26 15:45   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
Wg umowy, Ryanair ma zaoferować w ciągu 10 lat określoną liczbę miejsc. Jeśli nie dodadzą nic nowego, w 2019 liczba oferowanych przez FR miejsc będzie równa liczbie z umowy. I wtedy zacznie się powolne zwijanie Ryana z Modlina
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama