Nordica dokupi bombardiery, jeden dla LOT-u

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 kwietnia 2017 09:00
6 komentarzy
Estoński rząd sfinansuje zakup dwóch odrzutowców regionalnych bombardier CRJ900 dla linii Nordica. Jeden z nich będzie wykorzystywany na siatce LOT-u, który jest strategicznym partnerem estońskiego przewoźnika.
Reklama

Zgodnie z informacjami portalu Air Transport World, państwowe przedsiębiorstwo Transpordi Varahaldus (TVH) wyemituje obligacje warte 25 mln euro, które kupią po połowie dwie inne państwowe spółki: fundusz emerytalny LHV oraz należący do tej samej grupy LHV Bank. Dzięki tym środkom TVH kupi dwa bombardiery CRJ900 i wyleasinguje je linii Nordica.

Tym samym będą to pierwsze samoloty Nordiki nienależące do Regional Jet, państwowej spółki, której 49 proc. akcji ma LOT.

Jeden z nowych bombardierów będzie wykorzystywany do obsługi połączeń własnych Nordici (które objęte są porozumieniem code-share z LOT-em) - zastąpi na nich mniejszego bombardiera CRJ700. Drugi samolot trafi bezpośrednio na siatkę polskiego przewoźnika. Obecnie samoloty Nordiki obsługują połączenia LOT-u z Warszawy do Tallinna, Wilna, Sztokholmu i Kopenhagi. W zamian polski embraer lata na niektórych trasach ze stolicy Estonii.

Nie wiadomo, czy dzięki nowemu bombardierowi LOT uruchomi kolejne trasy, czy samolot będzie wykorzystany do obsługi istniejących połączeń. Zapewne będzie on latał do miast, które mają także bezpośrednie połączenia z Tallinnem, bo w ten sposób polska linia podnosi efektywność operacyjną.

Bombardiery trafią do Tallinna latem tego roku. Będą to samoloty wyprodukowane w 2011 r., o podobnej konfiguracji pokładu jak obecnie wykorzystywane, czyli z 88 miejscami na pokładzie.

#KOREKTA: poprawiona liczba miejsc na pokładzie samolotu#
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_68022 2017-04-24 22:57   
gość_68022 - Profil gość_68022
Lotnictwo ma inne koszty zwiazane z zatrudnieniem zalog w roznych krajach. Z pewnoscia jest to jakos umotywowane. Np. pod wzgledem kontraktu z Nordica moze byc tak lepiej Lotowi. Wiemy za malo by oceniac. Kropka
usuniety 2017-04-24 09:53   
usuniety - Profil usuniety
Koszt godziny pracy w 2016 bez rolnictwa i administracji publicznej (dane Eurostat):
* Estonia 10,90 €/h
* Polska 8,60 €/h
filipair 2017-04-22 22:04   
filipair - Profil filipair
Sprytne posunięcie: rząd estoński finansuję zakupy floty dla LO. Oczywiście, Nordica zarabia na tym lataniu, wystarczy tylko że LOT wypełni samolot i dawaj.

Czy koszty zatrudnienia są niższe w Estonii niż w Polsce? Może ta maszyna pójdzie na kierunek do OSL?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama