×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nordica dokupi bombardiery, jeden dla LOT-u


Estoński rząd sfinansuje zakup dwóch odrzutowców regionalnych bombardier CRJ900 dla linii Nordica. Jeden z nich będzie wykorzystywany na siatce LOT-u, który jest strategicznym partnerem estońskiego przewoźnika.


Zgodnie z informacjami portalu Air Transport World, państwowe przedsiębiorstwo Transpordi Varahaldus (TVH) wyemituje obligacje warte 25 mln euro, które kupią po połowie dwie inne państwowe spółki: fundusz emerytalny LHV oraz należący do tej samej grupy LHV Bank. Dzięki tym środkom TVH kupi dwa bombardiery CRJ900 i wyleasinguje je linii Nordica. 

Tym samym będą to pierwsze samoloty Nordiki nienależące do Regional Jet, państwowej spółki, której 49 proc. akcji ma LOT

Jeden z nowych bombardierów będzie wykorzystywany do obsługi połączeń własnych Nordici (które objęte są porozumieniem code-share z LOT-em) - zastąpi na nich mniejszego bombardiera CRJ700. Drugi samolot trafi bezpośrednio na siatkę polskiego przewoźnika. Obecnie samoloty Nordiki obsługują połączenia LOT-u z Warszawy do Tallinna, Wilna, Sztokholmu i Kopenhagi. W zamian polski embraer lata na niektórych trasach ze stolicy Estonii. 

Nie wiadomo, czy dzięki nowemu bombardierowi LOT uruchomi kolejne trasy, czy samolot będzie wykorzystany do obsługi istniejących połączeń. Zapewne będzie on latał do miast, które mają także bezpośrednie połączenia z Tallinnem, bo w ten sposób polska linia podnosi efektywność operacyjną. 

Bombardiery trafią do Tallinna latem tego roku. Będą to samoloty wyprodukowane w 2011 r., o podobnej konfiguracji pokładu jak obecnie wykorzystywane, czyli z 88 miejscami na pokładzie.

#KOREKTA: poprawiona liczba miejsc na pokładzie samolotu#gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie